Performance analysis of mobile agents using discrete event simulation
Kesikli olay benzetimi yöntemi kullanılarak gezgin ajan performans analizi
- Tez No: 129345
- Danışmanlar: PROF. DR. SELAHATTİN KURU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2002
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
ÖZET KESİKLİ OLAY BENZETİMİ YÖNTEMİ KULLANILARAK GEZGİN AJAN PERFORMANS ANALİZİ Gezgin-ajanlar üzerine kurulu yazılım geliştirme henüz çocukluk aşamasında ve gezgin-ajan sistemleri üzerindeki araştırma, henüz ihtiyacı karşılayacak düzeyde değil. Gezgin-ajan sistemlerinin performansı, kullanılabilirlikleri açısından kritik bir öneme sahip. Tezimizde, kesikli olay benzetimi yöntemi kullanarak, genel tipte gezgin-ajan sistemleri için bir performans ölçüm yöntemi oluşturduk. Üç değişik durum için kesikli olay benzetimi modelleri sunuyoruz: tek-atlamalı ajanlar, çok-atlamalı ajanlar ve randevu ajanlarları. Gezgin ajan performansı üzerine araştırmalar genellikle tek-atlamalı ajanlar üzerine iken, tezimiz çok-atlamalı ve randevu ajanları durumlarını da kapsamaktadır. Bu üç model olabilecek hemen hemen tüm ajan yer değiştirme senaryolarım kapsamaktadır. Ayrıca, modellerimizi bir kesikli olay benzetimi yazılımı kullanarak somutladık ve değişik senaryolar, ajan büyüklükleri ve değişik ajan geliş sıklıkları için toplam servis süresi ve zamansal kullanışlılık değişkenlerini inceledik. Son olarak da elde ettiğimizi sonuçlan, diğer makalelerdeki bazı sonuçlar ile karşılaştırdık. Sonuç olarak, büyük ajanların kötü kullanışlılığa neden olduğunu ve geliş sıklığının fazla olmasının da servis süresini olumsuz yönde etkilediğini gördük.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT PERFORMANCE ANALYSIS OF MOBILE AGENTS USING DISCRETE EVENT SIMULATION Mobile-agent based application development is still in its infancy state and research on mobile agent based systems is not sufficient to meet the needs. Mobile-agent performance is a critical issue for mobile-agent based systems and their feasibility. We have utilized discrete-event simulation technique to build a performance evaluation scheme for generic mobile-agent systems. We introduced discrete event models for three different cases: single-hop agents, multi-hop agents and rendez-vous agents. Research on mobile- agent performance generally focuses on single-hop case; in addition to that, our thesis covers multi-hop and agent rendez-vous cases. These three models generalize almost all of the possible agent migration scenarios. We have also implemented our models in a discrete event simulator and evaluated total service time and useful time utilization, for scenarios with different agent sizes and arrival rates. We have finally compared our results with available data from other papers. We saw that bigger agents leads to poor utilization, and heavier arrival rates would adversely affect service times.