Türkiye Scutellarıa L. (Lamiaceae) cinsinin revizyonu
Revision of the genus Scutellaria L. (Lamiaceae) in Turkey
- Tez No: 233607
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN KETENOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Botanik, Biology, Botany
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 296
Özet
Bu çalışmada, Türkiye'nin Scutellaria L. (Lamiaceae) cinsine ait taksonların morfolojik ve palinolojik tanımları, kromozom sayıları, tür ve tür altı tayin anahtarları, akrabalık ilişkileri ve coğrafik yayılışları verilmiştir.Cinse ait taksonların kromozom sayıları, 2n=32 ve 2n=34 (Sect. Scutellaria), 2n=10 (Sect. Salviifoliae) ve 2n=22 (Sect. Lupulinaria) olarak belirlenmiştir.Flora of Turkey'de S. tournefortii Benth. olarak teşhis edilen örnekler, S. porphyrantha Rech.f.'ya ve Scutellaria orientalis L. subsp. pichleri (Stapf) J.R.Edm. olarak teşhis edilen örnekler de Scutellaria pinnatifida A.Ham. subsp. pichleri (Stapf) Rech.f.'ye refere edilmiştir.Çalışma sonucunda Scutellaria cinsi, bir yeni tür (S. anatolica M.Cicek & O.Ketenoglu, sp. nova), bir yeni alt tür (S. pectinata Montbret & Aucher ex Benth. subsp. elongata M.Cicek & O.Ketenoglu, subsp. nova), bir yeni hibrit tür (S. x ketenoglui M.Cicek & Yaprak, nothosp. nova), bir yeni kombinasyon (S. sosnowskyi Takht. subsp. pinnatifida M.Cicek & O.Ketenoglu, comb. nova) ve yeni sinonimler ile birlikte Türkiye florasında 24 tür, 1 hibrit tür ve 13 alt tür ile toplam 32 takson olarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, morphological and palinological characteristics, chromosome numbers, identification keys to specific and infraspecific taxa, relations to each other and geographical distributions of taxa belonging to the genus Scutellaria in Turkey were studied.The chromosome numbers of members of the genus Scutellaria in Turkey were determined as 2n=32, 2n=34 (Sect. Scutellaria), 2n=10 (Sect. Salviifoliae) and 2n=22 (Sect. Lupulinaria).Specimens identified as S. tournefortii in Flora of Turkey referred to S. porphyrantha Rech.f., also Scutellaria orientalis L. subsp. pichleri (Stapf) J.R.Edm. referred to Scutellaria pinnatifida A.Ham. subsp. pichleri (Stapf) Rech.f.A new species (S. anatolica M.Cicek & O.Ketenoglu, sp. nova), a new subspecies (S. pectinata Montbret & Aucher ex Benth. subsp. elongata M.Cicek & O.Ketenoglu, subsp. nova), a new hybrid species (S. x ketenoglui M.Cicek & Yaprak, nothosp. nova), a new combination (S. sosnowskyi Takht. subsp. pinnatifida M.Cicek & O.Ketenoglu, comb. nova) and new synonyms were added to Flora of Turkey. Consequently, the genus Scutellaria in Turkish flora were evaluated under 32 taxa, 24 species, 1 hybrid species and 13 subspecies.