Bazı standart ve Kilis ili zeytin (Olea europaea L.) çeşitlerinin SSRs (Simple Sequence Repeats) markörler aracılığıyla tanımlanması
Genetic identification of some standart and Kilis province (Olea europaea L. ) olive cultivars by SSRs (Simple Sequence Repeats)
- Tez No: 233606
- Danışmanlar: DOÇ. DR. E. SÜMER ARAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Zeytinin anavatanı olan Yukarı Mezopotamya içinde yer alan Kilis ilinden, seleksiyon ıslahı yolu ile elde edilen 13 tip ile 8 adet yerli standart ve 4 adet yabancı çeşit referans olmak üzere toplam 25 zeytin genotipi, DNA genetik kimliklerinin araştırılması amacı ile SSR analiz yöntemleri kullanılarak test edilmiştir. Her bir SSR lokusu için allel büyüklükleri Beckman CEQTM 8800 Genetik Analiz Sistemi ile belirlenirken, allel sayısı, beklenen ve gözlenen heterozigotluk ve tanımlama olasılığı tespit edilmiştir, elde edilen sonuçlar dendogram düzeyinde değerlendirilmiştir
Özet (Çeviri)
25 olive genotype that consist of 13 types obtained by selection melioration from Kilis city which is in upper Mesopotamia region is homeland of olive, 8 unit domestic standard and 4 unit foreign references are analyzed by SSR method to investigate the genetic DNA identity. Each of SSR locus allel sizes are determined by Beckman CEQTM 8800 Genetic Analyses System thus we determined the allel quantity, expected and observed heterozygote and specification probability. Moreover the obtained results are evaluated at dendogram level.