Sarımsaklı baraj gölü (Kayseri) fitoplanktonu ve su kalitesi özellikleri
Phytoplankton of Sarimsakli dam lake (Kayseri) and water quality characteristics
  1. Tez No: 233608
  2. Yazar: GÖKSAL SEZEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OLCAY OBALI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 242
Özet
Sarımsaklı Baraj Gölü fitoplanktonu, mevsimsel değişimi ve bu değişime etki eden fiziksel ve kimyasal faktörler Nisan 2005?Eylül 2006 tarihleri arasında incelenmiştir. Sarımsaklı Baraj Gölü'nde araştırma süresi boyunca belirlenen beş istasyondan yapılan örnekleme sonucu 58'i Chlorophyta, 44'ü Bacillariophyta, 13'ü Cyanophyta, 5'i Euglenophyta, 3'ü Dinophyta, 1'i Chrysophyta, 1'i Cryptophyta ve 1'i Xantophyta divizyolarına ait toplam 126 takson tespit edilmiştir.Sarımsaklı Baraj Gölü'nde, toplam fitoplankton yoğunluğunun % 55,5'ini Chlorophyta, % 28,5'ini Bacillariophyta, %15'ini Cyanophyta, % 1'ini Euglenophyta, Chrysophyta, Dinophyta, Xantophyta, Cryptophyta ve Chrysophyta oluşturmuştur.Fitoplankton yoğunluğu çalışma süresinde fiziksel ve kimyasal parametrelerden etkilenmiştir. Su sıcaklığı Chlorophyta ve Cyanophyta sayısını pozitif olarak etkilerken, çözünmüş inorganik azot (DIN) ve toplam fosfor (TF) negatif etkilemiştir. Silisyum Bacillariophyta sayısını pozitif olarak etkilemiştir.Bazı indekslere göre, (Carlson trofi durum, Shannon-Weiner, Margalef, Pielou düzenlilik, Simpson, Nygard bileşik, Chlorophyceae, Cyanophyceae ve Stockner Diatom) baraj gölünün trofi düzeyinin ötrofik karakterde olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The phytoplanktons, seasonal changes and the physical and chemical factors effective on these changes were examined between April 2005 and September 2006 at Sarımsaklı Dam Lake. According to the samplings at 5 stations of the study area, 126 taxa were determined and the divisions that these species belong to and the number of species from each division are as follows; 58 from Chlorophyta; 44 from Bacillariophyta; 13 from Cyanophyta, 5 from Euglenophyta, 3 from Dinophyta and 1 from Chrysophyta, Cryptophyta and Xantophyta.The ratios of the phytoplankton density of each division in Sarımsaklı Dam Lake are as follows Chlorophyta, 55,5%; Bacillariophyta 28,5%; Cyanophyta 15% and Euglenophyta, Chrysophyta, Dinophyta, Xantophyta, Cryptophyta and Chrysophyta comprise 1%.The abundance of phytoplankton was affected by physical and chemical parameters during the study. Water temperature positively affected the number of total Chlorophyta and Cyanophyta while dissolved inorganic nitrogen (DIN) and total phosphorus (TP) negatively affected. Silikon affected positively the number of Bacillariophyta.According to some indexes, (Carlson trophic state, structure, Shannon-Weiner, Margalef, Pielou regularity, Simpson, Nygard compound, Chlorophyceae, Cyanophyceae and Stockner Diatom) the trophy level of the lake shows eutrophphic characteristic.