Diyaliz kliniklerinde hemodiyaliz için kullanılan suların kimyasal ve mikrobiyolojik analizleri ve sonuçlarının değerlendirilmesi
Chemical and microbiological analysis of water used for haemodialysis in dialysis clinics and assessment of the results
- Tez No: 233619
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ OSMAN SOLAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 178
Özet
Bu tez çalışmasında, üç aylık periyotlarla yaklaşık bir yıl boyunca Türkiye'nin 22 ilinde bulunan 24 diyaliz kliniğinin 3'er noktasından alınan su numunelerinin kimyasal ve mikrobiyolojik analizleri yapılmış, sonuçlar izlenmiş ve ilgili standartlar doğrultusunda bu sonuçlar değerlendirilmiştir. Birinci nokta olarak ters ozmoz su arıtma sistemine giren şehir şebeke suyu (ham su) giriş noktası, ikinci nokta olarak ters ozmoz su sistemi çıkış noktası ve üçüncü nokta olarak geri dönüş hattı seçilmiş ve alınan numunelerin analizleri yapılmıştır. Sonuçlar değerlendirildiğinde ham suyun özelliğinin şehirden şehire farklılık gösterdiği ve bunun da su arıtma sistemi çıkışından elde edilen ters ozmoz suyun kalitesini etkilediği gözlenmiştir. Mevsimsel şartların, jeolojik koşulların ve ham su kaynaklarının içme sularının kalitesine etki ettiği saptanmış ve ters ozmoz su analizleri yapılarak giriş suyu ile çıkış suyu karşılaştırılmış ve bu sayede su arıtma sistemlerinin performansları da değerlendirilmiştir. Su sistemi hatlarında herhangi bir kirlenme olup olmadığını anlamak amacıyla geri dönüş hattından alınan numunelerin analizleri yapılmış ve herhangi bir bulaşma olmadığına dair bulgular elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, water samples were taken from 3 points of reverse osmosis water treatment systems of 24 clinics located in 22 cities of Turkey by 3 months intervals during nearly 1 year, chemical and microbiological analysis of these water samples were made, the results were monitored and evaluated according to the related standards. The entry point of municipal water which enters the system was selected as the first point, the exit point of reverse osmosis water treatment system was selected as the second point, and the loop was selected as the third point of analysis. The water samples which were taken from these points were analysed. After the results had been evaluated, it was observed that the characteristics of raw water differ from a city to another and these differences influenced the quality of the reverse osmosis water which was taken from the reverse osmosis water treatment system. It was also observed that the seasonal effects, the geological circumstances and the raw water resources influenced the drinking water quality. Reverse osmosis water analysis were made so the entering water and the exit water were compared and also the performances of the water treatment systems were evaluated.