Potasyum persülfat yükseltgeni kullanılarak iletken poliakrilonitril/polipirol kompozit lif hazırlanması ve karekterizasyonu
The preparation and the characterization of polypyrrolle/polyacrylonitrile conductive composite fiber using potassium persulphade as oxidant
  1. Tez No: 233620
  2. Yazar: HANDAN ACAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MERAL KARAKIŞLA ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Polimer Bilim ve Teknolojisi, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışmada, poliakrilonitril lif üzerinde pirolün, potasyum persülfat kullanarak kimyasal polimerizasyonu ile iletken polipirol (PPy)/poliakrilonitril (PAN) kompozit lif hazırlandı. Hazırlanan PAN/PPy kompozit lifinin içerdiği PPy miktarı ve yüzey direnci üzerine asit türü, sıcaklık, polimerizasyon süresi, monomer, yükseltgen ve asit derişimi gibi faktörlerin etkisi araştırıldı. En düşük yüzey direncine sahip kompozit liflerin sırası ile 0,06 M, 1,2 M ve 0,03 M pirol, HCl ve K2S2O8 derişim değerlerinde elde edildi. Kimyasal polimerizasyon için en uygun sıcaklığın 0°C, polimerizasyon süresinin ise 2 saat olduğu gözlendi.PPy/PAN kompozit lifinin yoğunlukları, bağıl nem oranı ve -20°C ile + 120°C sıcaklık aralığında yüzey direncinin değişimi, germe-çekme özellikleri incelendi. Kompozitlerin karekterizasyonu ise FTIR spektroskopisi, TGA ve SEM teknikleri ile yapıldı.
Özet (Çeviri)
In this study, conductive polypyrrole (PPy)/polyacrylonitrile (PAN) composite fiber was prepared by the chemical polymerization of pyrrole using potassium pershulphade as an oxidant upon polyacrylonitrile fiber. The change of the yield and conductivity of prepared PPy/PAN composite fibers was investigated with parameters such as species of acid, temperature, polymerization time, and the concentrations of monomer, oxidant and acid. The composite fiber with the minimum surface resistance was obtained with; 0,06 M, 1,2 M and 0,03 M pyrrole, HCl and K2S2O8 concentrations, respectively. The most adequate temperature and polymerization time for chemical polymerisation were 0°C and 2 hours, respectively.The change of the surface resistance with relative humidity ratio and the temperature between -20°C and + 120°C, the density and properties of break elongation and tensile strength of PPy/PAN composite fibers contained diffrent amount of PPy were investigated. The composites were characterized with FTIR spectroscopy, TGA and SEM techniques.