Fen ve teknoloji öğretim programında yer alan deney ve etkinliklerin uygulanabilirliğine ilişkin öğretmen görüşleri
The view of teachers about applicability of activities and experiments found in science and technology curriculum
  1. Tez No: 233649
  2. Yazar: ELİF KARAKOLCU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALUK ÖZMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, Fen ve Teknoloji öğretim programında yer alan deney ve etkinliklerin uygulanabilirliğine yönelik öğretmen görüşlerinin belirlenmesidir. Bu çalışmada ontolojik ve epistomolojik kabuller doğrultusunda nitel araştırma yaklaşımı benimsenmiştir.Bu araştırmanın katılımcılarını Trabzon il sınırlarında Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı ilköğretim okullarının 6., 7. ve 8. sınıflarında Fen ve Teknoloji derslerini yürüten 14 öğretmen oluşturmuştur. Çalışma kapsamında 14 Fen ve Teknoloji öğretmenine yarı yapılandırılmış mülakat (görüşme) metodu uygulanarak görüşleri alınmıştır. Mülakattaki verilerin analiz edilmesi sürecinde betimsel analiz kullanılmıştır.Araştırma sonucunda öğretmen görüşleri doğrultusunda Fen ve Teknoloji öğretim programındaki etkinliklerin uygulanabilirliği hakkında eksiklikler olduğu ortaya çıkmıştır. Öğretmenlerin programla ilgili eleştirdikleri hususlar arasında aynı amaca yönelik fazla etkinlik olması, içeriklerin azaltılmasına rağmen ünite sayısının arttırılması, öğrencilerin etkinlikleri tek başlarına yapıp bunlardan bilgi elde etme konusunda başarısız olmaları ve bilgi boyutunun ihmal edilmiş olmasıdır. Ayrıca ülkemiz şartları iyileştirilmeden, okullardaki alt yapı eksiklikleri giderilmeden, öğretmenlere yeni müfredat hakkında gerekli ve yeterli hizmet içi eğitim kursu verilmeden yeni müfredat uygulanmaya başlandığı için istenilen düzeyde başarının elde edilemediği tespit edilmiştir. Programın uygulayıcılarının öğretmenler olduğu düşünüldüğünde, uygulayıcıların görüş ve önerilerinin dikkate alınması ve bu doğrultuda gerekli düzeltmelerin ve değişikliklerin yapılması karşılaşılan sorunların bir ölçüde aşılmasına yardımcı olacaktır.Etkinliklerin laboratuar ortamında yapılması kalıcı ve etkili öğrenmenin gerçekleşmesini sağladığı için Fen ve Teknoloji dersleri sürekli olarak laboratuar ortamında işlenmelidir. Bunun için okullardaki sınıf mevcutları azaltılarak laboratuar ortamı sınıf mevcutlarına göre yeniden düzenlemelidir. Öğretmenlere yeni müfredat hakkında hizmet-içi kurslar verilmelidir. Ayrıca Eğitim Fakültelerinde yeni müfredattaki etkinliklerin nasıl uygulanacağına, uygulama sırasında karşılaşılabilecek sorunlara ve bu sorunları gidermeye yönelik çözüm önerilerine detaylı şekilde yer verilmelidir.
Özet (Çeviri)
The basic aim of this study is to determine the teachers? viewpoints about applicability of activities and experiments found in Science and Technology curriculum. Qualitative researches are adopted through Anthological and Epistemological Truths.The participants of the study are 14 teachers who conduct the Science and Technology lessons in 6, 7, and 8 levels of primary school. Semi-structured interview method was used to collect data in the study and the collected data were analyzed by means of descriptive analysis.At the end of the study, it is seen that there are lacks of applicability of activities in Science and Technology curriculum. Having plenty of activities for same purposes, despite reducing the content?s quantity, increasing the numbers of units, making the activities on their own by students and being failure about getting information and neglecting the dimension of knowledge are among the issues that teachers criticize. Moreover, because the curriculum was started to be conducted without improving the country?s conditions, infrastructures in schools, without giving necessary in-service education courses and information about new curriculum to the teachers, it couldn?t be successful enough. When it is considered that the applicants of curriculum are teachers, it will be useful for overcoming the obstacles when consulting to applicants? opinion and suggestion and making correction about these issues which are necessary.Since the activities are done in laboratory which provides permanent and effective learning, Science and Technology lessons should be carry out in laboratories. For this reason, laboratories should be reorganized according to numbers of classes by decreasing the numbers of them. There should be in-service training for teachers. And also, in Education Faculties, there should be lessons about how to conduct the curriculum and activities, the difficulties in applicability and solutions and suggestions for these problems in detail.