Hastanelerin acil servis tasarımında bir kalite değerlendirme modeli
A quality assessment model for hospital emergency services
- Tez No: 233652
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞENGÜL ÖYMEN GÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Hastane acil servislerinin mimari tasarım kalitesindeki yetersizlik hasta bakım standardını etkilemektedir. Bu çalışmanın amacı, hastane acil servisleri için bir kalite değerlendirme modeli diğer bir değişle kapsamlı bir değerlendirme listesi oluşturmaktır. Literatür kaynaklarına dayanılarak oluşturulan değerlendirme listesi günümüz üç acil servis mimari projesi üzerinde uygulanmıştır. Çalışma, hastane acil servis tasarımında sıklıkla görülen eksikliklerden kaçınmak için değerlendirme modelinin kullanımını önermektedir.
Özet (Çeviri)
Inefficiency of design quality of hospital emergency departments results in low standards of healthcare. The purpose of this research is to device a quality assessment model, namely a comprehensive checklist for the emergency departments. A checklist is composed based rich literary sources and this checklist applied to three recent projects. The study thus proposes the use of the assessed model to avoid inefficiencies frequently experienced in hospital emergency designs.