Rearchitecturing an electronic warfare system based on service oriented architecture
Servis yönelimli mimari prensiplerine göre elektronik harp sisteminin yeniden mimari yapılandırılması
  1. Tez No: 233763
  2. Yazar: BAKİ ERZURUMLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYSU BETİN CAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Enformatik Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu tez çalısmasında bir elektronik harp sistemi servis yönelimli mimariye (SYM)uygun olarak yeniden yapılandırılmıstır. SYM hızlı ve düsük maliyetli sistemgelistirmeyi gerçeklestiren bir değerler dizisidir. SYM'nin en önemlikarakteristikleri, servislerin farklı platformlarda gelistirilmesine imkân sağlayanstandart tabanlı birlikte islevsellik ve çalısma zamanında mevcut servislere göreuygulamanın dinamik olarak olusumunu sağlayan kesif yoluyla dinamik olusumdur.ASELSAN tarafından gelistirilmis olan ve içerisinde gömülü yazılımları içeren eskielektronik harp sistemi geleneksel nesne eğilimli tekniklere göre tasarlanmıstır. Butezde, sistem dısarısına servis çıkartılarak elektronik harp sistemi SOA prensiplerinegöre yeniden yapılandırılmıstır.Bu tezde, Elektronik Harp Sistemine SYM'nin dâhil edilmesinin yenidenkullanılabilirliğe olan etkisi üzerine durulmustur. Servis yöneliminin etkisininanlasılması için yeni sistem kod satır sayısı, bellek kullanımı ve ekstra CORBA arayüzünün getirmis olduğu ek yükler bakımından değerlendirilmistir.
Özet (Çeviri)
In this work an electronic warfare system is restructured to service orientedarchitecture. Service Oriented Architecture (SOA) is a paradigm that realizes rapidand low cost system development. The most important characteristics of SOA arestandard based interoperability, which allows services developed on differentplatforms to run together, and dynamic composition via discovery, which providesdynamic composition of application at runtime using the existing services.The old warfare system that was developed by ASELSAN Inc. containedembedded software and was designed using traditional object oriented techniques.In this thesis, we have extracted services out of the system and restructured thewarfare system based on service oriented principles.In this thesis, we have focused on the dramatic effect of reusability when SOA isintroduced to the electronic warfare system. To understand the effect of serviceorientation, the new system is evaluated in terms of line of code, memoryconsumption and extra CORBA interface communication overhead.