A metrics-based approach to the testing process and testability of object-oriented software systems
Nesne-yönelimli yazılım sistemlerinin test sürecine ve testedilebilirliğine metrik tabanlı bir yaklaşım
- Tez No: 233770
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ HİKMET DOĞRU, PROF. DR. SEMİH BİLGEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Bilim ve Teknoloji, Computer Engineering and Computer Science and Control, Science and Technology
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Enformatik Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 215
Özet
Bu tez, nesne-yönelimli yazılım sistemlerinin testedilebilirliklerini ve test maliyetini etkileyen faktörleri araştırmayı hedeflemektedir. Testedilebilirliği arttırarak test sürecini kolaylaştıran bir yazılım geliştirmek çok önemlidir. Ayrıca, kaynak kod temelli metrikler yoluyla, tasarım parametreleri ve test gayreti arasındaki bağları değerlendirip yeni bir model oluşturarak, harcanması planlanan ya da harcanmış olan test gayretinin uygunluğunun değerlendirilmesi, bu tezin diğer bir önemli hedefini oluşturmaktadır. Metrik ölçümlemeleriiçin ana araç olarak otomatikleştirilmiş bir metrik eklentisi kullanılmıştır. Çalışmamız, hedeflerimize ulaşmak için Java dili ile yazılmış birçok açık-kaynak kodlu projenin detaylı araştırmasına dayanmaktadır. Proje verilerinin istatistiksel olarak değerlendirilmesi sayesinde, kaynak-kod bazlı metrikler üzerinden, hem test gayretini ve testedilebilirliğini değerlendirebilmek için bir yeni model öneriyoruz, hem de yazılım tasarımı ve test gayreti ve yazılımın testedilebilirliği arasında kayda değer ilişki ve bağlantıları ortaya koyuyoruz.
Özet (Çeviri)
This dissertation investigates the factors that affect testability and testing cost of object- oriented software systems. Developing a software program which eases the testing process by increasing testability is crucial. Also, to assess whether or not the testing effort and cost consumed or planned is adequate or not is another critical matter this dissertation aims to answer by composing a new way to evaluate the links between software design parametersand testing effort via source-based metrics. An automated metric plug-in is used as the primary tool for obtaining the metric measurements. Our study is based on the investigation of many open-source projects written in Java to achieve our goals. By the help of the statistical evaluation of project data, we both propose a new model to assess testing effort and testability, and find significant relations and associations between software design and testing effort and testability of object-oriented software systems via source-based metrics.