A Dynamic programming approach to power system planning problem
Güç sistemleri planlamasına dinamik programlama yaklaşımı
- Tez No: 23379
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YILDIZ ARIKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1992
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
GÜÇ SİSTEMLERİ PLANLANMASINA DİNAMİK PROGRAMLAMA YAKLAŞIMI SARBAN, Şahin Ali Yüksek Lisans Tezi, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Anabilim Dalı Tez Yöneticisi : Doç Dr. Yıldız ARIKAN Eylül 1992, 82 sayfa. Bu tezde elektrik güç sistemlerinde kapasite arttırımı problemi dinamik programlama çerçevesi içinde ele alınmıştır. Bir veya birkaç planlama dönemi için hazırlanan modellerde, üretim tekno lojileri dinamik programlama sürecinin aşamaları, toplam kapasite ise durum değişkenleri olarak ele alınmıştır. Modellerin çözülüp sayısal sonuçlarının incelenebilmesi için bir bilgisayar programı yazılmıştır. Sisteme eklenebilecek kapasiteler ile yatırım giderleri üzerine konulan kısıtların ve iskonto oranlarındaki değişiklerle elde edilen model çözümleri, kurulan modelin duyarlılığının anlaşılması açısından yararlı olmuştur. Tek dönem için kurulan model, aynı verilerle çözülen bir kay naktan alınan sonuçlarla tıpatıp benzerlik göstermiştir. Anahtar Kelimeler : Dinamik Programlama, Kapasite Arttı rımı Planlaması, Planlama Süreci, Maliyet ve Talep Fonksiyonları.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT A DYNAMIC PROGRAMMING APPROACH TO POWER SYSTEM PLANNING PROBLEM SARBAN, Şahin Ali M.S. in Electrical and Electronics Engineering Supervisor : Assoc. Prof. Yildxz ARIKAN September 1992, 82 pages. This thesis presents a dynamic programming model of capacity expansion problem for electric power systems. The thesis provides an extension of the model for two or more planning periods. In this modeling framework, generating technologies constitute the stages and the cumulative capacity constitute the states of the dynamic programming algorithm. A computer program has been written to numerically implement the models. Experiments have been performed with capacity constraints on technologies, budget constraints on investments and with alternative discount rates to test the performance of the model and to see the implications of the solutions. Results of the single period model have been compared with the results of a reference work using the same test data. There is perfect coincidance between the two sets of results. Key words : Dynamic Programming, Capacity Expansion Planning, Planning Horizon, Cost and Demand Functions. Science Code : 608.02.01 iii