İzole edilmiş sıçan kondrositleri ve polimerik biyomalzemelerin kullanımıyla kıkırdak doku mühendisliği
Engineering of cartilage tissue by using isolated rat chondrocytes and polymeric biomaterials
  1. Tez No: 233818
  2. Yazar: NURAY EMİN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. Y. MURAT ELÇİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biyoteknoloji, Biochemistry, Biotechnology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Biyoteknoloji Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Wistar sıçanların artiküler kıkırdağından aseptik koşullarda enzimatik olarak izole edilen kondrositler, üç boyutlu statik ve dinamik kültürler ile paralel deney olarak tek tabaka kültürlerde çoğaltıldı. Üç boyutlu ortamı sağlamak amacıyla kalsiyum alginat hidrojeli kullanıldı ve izole edilmiş hücreler kalsiyum alginat jeli içerisine enkapsüle edildikten sonra biyoreaktör içerisine konularak dinamik kültür şartları ile TGF- ß'nın etkisi incelendi. Statik üç-boyutlu ve tek tabaka kültürler ise kontrol olarak yürütüldü. Kondrositlerin, in vitro şartlarda dediferansiye olmadan çoğaltılmalarını sağlamak amacıyla hazırlanan kondrojenik vasat, 20%FCS (fetal sığır serumu), esansiyel olmayan amino asit çözeltisi, L-glutamin, askorbik asit, ITS+ (insülin, transferrin, senoik asit), antibiyotik-antimikotik çözeltisi ve TGF-ß DMEM'den oluşturuldu. Kondrositlerin TGF-ß içeren kondrojenik vasatta farklılaşmadan hızla çoğalabildikleri gözlendi. İmmünhistokimya çalışmaları, kondrositlerin üç-boyutlu statik kültürlerde düşük miktarda kollajen tip-1, daha yüksek düzeyde kollajen tip-2 sentezi yapabildiklerini gösterdi. Buna karşın, kontrol tek tabaka kültürlerde kollajen tip-2 sentezinin yanı sıra, daha yüksek düzeyde kollajen tip-1 sentezinin gerçekleştiği gösterildi. Çalışmalar alginat lif içerisine enkapsüle edilen kondrositlerin, TGF-ß içeren STLV biyoreaktördeki kültür şartları altında kollajen tip-2 ve agrekan boyaması için en iyi sonucu verdiğini ortaya koydu. Kollajen tip-2 için gözlenen kuvvetli antikor boyaması, hiyalin kıkırdak için spesifikliği ve kültür ortamındaki doğal kıkırdağın rediferansiasyonunu gösterdi. ANAHTAR KELİMELER: Kondrosit, kıkırdak, doku mühendisliği, alginat, enkapsülasyon, üç-boyutlu kültür, TGF-ß, biyoreaktör
Özet (Çeviri)
The chondrocytes were aseptically isolated from the articular cartilage of Wistar rats by enzymatic digestion, were proliferated under three-dimensional static and dynamic culture, as well as in parallel control monolayer culture. Calcium alginat fibers were used to simulate the three-dimensional environment. Isolated cells were placed inside the rotating bioreactor after that encapsulated with alginat hydrogel, and effects of dynamic culture conditations and TGF- ß were investigated. Static threedimensional and monolayer cultures served as the controls. For the proliferation of chondrocytes without dedifferentiation in in vitro culture conditions, the culture medium consisted of DMEM containing 20% FCS, non-essential amino acids, L-glutamine, ascorbic acid, ITS+, antibiotics-antimicotics solution and TGF-ß was used. Results demonstrated that the rat chondrocytes had higher proliferation ability without dedifferentiation, in TGF-ß-containing chondrogenic medium. Immunohistochemistry studies revealed that while the chondrocytes in static 3D-culture expressed some level of collagen type-I, their collagen type-II expression was more intense in the bioreactor 3D-culture group. On the other hand, the control monolayer cultures did express collagen type-I, but expressed a low level of collagen type-II throughout the culture. Studies indicated that the chondrocytes-encapsulated with calcium alginate in TGF-ß-containing chondrogenic medium showed much better results, in terms of collagen type-II and aggrecan staining under dynamic culture conditions in the STLV bioreactor. The uniform and strong staining of the matrix with the antibody against collagen type-II confirms specificity to hyaline cartilage and redifferentiation into the native cartilage tissue of the cultured constructs. KEY WORDS: Chondrocyte, cartilage, tissue engineering, alginat, encapsulation, three-dimensional culture, TGF-ß, bioreactor.