Sağlıklı çocuklarda in vitro lenfosit fonksiyonunun iki farklı yöntemle araştırılıp karşılaştırılması
Evaluation and comparison of peripherale blood lymphocyte functions in healty children by using two different methods
- Tez No: 233817
- Danışmanlar: PROF.DR. EMEL BABACAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Allerji ve İmmünoloji, Biyoteknoloji, Allergy and Immunology, Biotechnology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Biyoteknoloji Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışma sağlıklı Türk çocuklarında ki in-vitro lenfoproliferatif yanıtın normal düzeyini belirlemek ve in-vitro lenfosit fonksiyonlarını iki farklı yöntem kullanılarak değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. Çalışma materyalini Ankara Üniversitesi Tıp fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Sosyal Pediatri Bölümü genel polikliniğine başvuran sağlıklı bebek ve çocuklar oluşturmuştur. Bu çalışma Haziran 2005 ? Haziran 2006 tarihleri arasında 0-2, 2-6, 6-10 olmak üzere 3 yaş grubundaki toplam 22 sağlıklı çocukta yapılmıştır. Araştırma Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları ABD, Pediatrik İmmunoloji-Allerji Bilim Dalı araştırma laboratuvarında yürütülmüş ve tüm çalışmalar burada yapılmıştır. Alınan kan örneklerinden, T lenfositler PHA ile uyarıldıktan 24 ve 48 saat sonra, akım sitometrisi ile aktivasyon belirleyicilerinin (CD25+, CD69+) ekspresyonlarının ve 72. saat sonunda ışık mikroskobu ile lenfoproliferatif yanıtının ölçümleri yapılmıştır. Aktivasyon belirleyicilerinin zamana bağlı değişimleri tespit edilmiştir. Daha sonra iki yöntemden elde edilen sonuçlar karşılaştırılmıştır. Yüzey belirleyicilerinin ekspresyonlarının ölçümü, Coulter EPICS-XL-MCL model akım sitometrisi cihazında, double-colour direkt immünfloresan yöntemi uygulanarak yapılmıştır. Lenfoproliferatif yanıtın değerlendirilmesinde, 0-10 yaş arası 22 olgu 3 yaş grubuna ayrılarak incelendiğinde, tüm parametrelerin her çocuğa göre farklılık gösterdiği, zamanla ve yaşla birlikte değiştiği görülmüştür. Çalışmamızda aktivasyon belirleyicilerinin 24. ve 48. saatlerde kendi aralarında korelasyon gösterdiği saptanmıştır. 24. saatte CD69+, 48. saatte CD25+ ekspresyonunun max. düzeye ulaştığı gözlenmiştir. Bunun yanında T lenfosit yüzey antijenlerinin ekspresyonlarının yaş arttıkça azaldığı tespit edilmiştir. T lenfosit aktivasyon çalışmasında, değerler yaşla birlikte değişim gösterdiğinden çocuklarda hücresel immünitenin sayısal parametreleri ancak kendi yaş grubunun normalleri ile karşılaştırıldığında objektif ve sağlıklı olabilmektedir. Çalışılan örnek sayısının az olmasından dolayı, istatistiksel olarak anlamlı bir sonuç elde edilememiş ve sağlıklı çocuk yaş gruplarının normal değerleri belirlenememiştir. Akım sitometrisi ile morfolojik yöntem arasında da anlamlı bir ilişkiye rastlanmamıştır. Sonuçta her iki yönteminde kullanılabileceği, akım sitometrik yöntemin daha hızlı sonuç verdiği belirlenmiştir. Ancak daha anlamlı sonuçlara ulaşılabilmesi ve bu çalışmanın standardize edilebilmesi için daha fazla örnekle yapılan daha kapsamlı çalışmalara ihtiyaç vardır. Anahtar Kelimeler : CD25+, CD69+, Lenfosit aktivasyonu, Lenfoproliferatif Yanıt,
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine normal levels of in vitro lymphoproliferative response in Turkish infants and to study in vitro functions of lymphocytes by using two different methods. Study material was composed of healty babies and infants who applied to Ankara University Medical School Department of Pediatrics Division of Social Pediatrics. This study including 22 healty infants with three different age groups which are 2, 2- 6 and 6-10 was perfomed between June 2005- June 2006. After 24 and 48 hours of T lymphocytes induction by PHA, expression of activation markers (CD25+, CD69+) was measured by flow cytometry and at the end of 72nd hour, lymphoproliferative response was measured by light microscope. The changes in activation markers were measured by time, then, the results of the two methods were compared. Double colour direct immunofluorescence method was used to measure expression of surface markers by Coulter EPICS-XL-MCL flow cytometry. When the 22 cases in 0-10 age group, were divided into three sub-goups, it was observed that all parameters differed with respect to every infant and changed with age. In our study, it was shown that the activation markers were in correlation with each others at the 24th and 28th hours. It was observed that the expression levels of CD69+ and CD25+ reached to maximum levels at 24th and 28th hours, respectively. Moreover, the expression of T lymphocyte surface antigens were decreasing as the age increased. In the T lymphocyte activation study, since the values were changing with respect to age, the numerical parameters of cellular immunity in infants were objective and reliable only when compared with the normal levels of their age group. However, no statistically significant result was found due to small population size of our samples and the normal values of healthy infant age groups were not determined. Furthermore, no significant correlation between flow cytometry and morphological method was found. As a result, it was found that both methods are applicable, and flow cytometry methods give faster results. However, more comprehensive studies with larger sample size were required in order to reach significant results and standardise this method. Key Words : CD25+, CD69+, Lymphocyte activation, Lymphoproliferative response