Dönüştürücü büyüme faktörü beta (TGF-ß)'nın tükürük bezi oksidan olaylarına zaman bağımlı etkisi
Effect of transforming growth factor beta (TGF-ß) administration on oxidative stress of submandibulary gland: A time course study
  1. Tez No: 233842
  2. Yazar: EMEL ÇİNAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞULE COŞKUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Dönüştürücü büyüme faktörü ? (Transforming growth factor ? , TGF- ? ), hemen hemen bütün hücre tiplerinden eksprese edilen önemli bir polipeptittir. TGF- ? gibi çeşitli büyüme faktörleri yara iyileşmesi sürecinde önemli rol oynar. Ağız yaralarına uygulanan TGF- ? ' nın tükürük bezi oksidan olaylarına etkilerinin araştırıldığı çok az sayıda çalışma bulunmaktadır. Bu sebeple ağız mukozasında cerrahi kesi yarasına TGF- ? uygulamasının, tükürük bezi oksidan olayları üzerine etkilerini, zaman bağımlı olarak araştırmayı planladık.Deneylerde Yeni Zelanda albino tavşanlar (erkek, n= 36, 2,5 ? 0,4 kg) kullanıldı. Submukozal kesi yapıldıktan sonra tavşanlar iki eşit gruba ayrıldılar: 1- Tedavi edilmeyen yaralar, 2- TGF- ? ile tedavi edilmiş yaralar. Yaralanmadan sonraki 1., 3. ve 5. günlerde tavşanlar kulak veninden aşırı dozda sodyum pentobarbital verilerek feda edildiler. Tükürük bezleri hemen çıkarılarak, lipit peroksidasyonunun son ürünü olan malondialdehit (MDA), önemli antioksidanlar olan glutatyon (GSH) ve askorbik asit (AA), nitrik oksit (NOx) düzeyleri ve nötrofil infiltrasyonunun göstergesi olan miyeloperoksidaz (MPO) aktivitesi spektrofotometrik yöntemle ölçüldü. Sonuçlar Anova Varyans Analizi ve Mann Whitney U testi ile karşılaştırıldı.Sonuçta ekzojen TGF- ? uygulaması ile tükürük bezi dokusunda tüm günlerde MDA, GSH ve NOx düzeyleri anlamlı artmış bulunmuştur. C vitamini düzeyi ve MPO enzim aktivitesi bakımından ise yaralanmanın 3. gününde bir artış tespit edilmiştir.Anahtar Kelimeler : TGF- ? , submandibular bez, lipit peroksidasyonu,antioksidan, MPO, vitamin C, nitrik oksit
Özet (Çeviri)
Transforming growth factor ? (TGF- ? ) is the important polypeptide which is expressed from all of the cell types. Various growth factors such as TGF- ? play significant roles during wound healing process. There are limited numbers of studies on the effect of exogenous TGF- ? implantation on oxidative events of salivary gland. That is why we planned to investigate the effects of oral submucosal implanted TGF- ? on the oxidative stress of salivary gland.In this study, we used New Zeland albino rabbits (male, n= 36, 2,5 ? 0,4 kg). After submucosal incisions were made the rabbits were divided into two equal groups: 1- Untreated wounds and 2- TGF- ? implanted wounds. The rabbits were killed by excess of sodium penthobarbitale anestesia on the 1st, 3th and 5th days of postwounding. Submandibular glands were excised immediately. The levels of malondialdehit (MDA) which is the last products of lipid peroxidation, glutathione (GSH) and ascorbic acid (AA) levels which are important antioxidants, nitric oxide (NOx) levels and myeloperoxidase (MPO) activity which is the indicator of neutrophil infilitration were measured by spectrophotometrically. Results were compared by Anova Variance Analysis and Mann Whitney U test.In conclusion, it has been found that exogenous TGF- ? treatment caused a increase in MDA, GSH and NOx levels of salivary gland. At the third day of wound healing, increased MPO activity and AA levels of salivary gland were determined by TGF-beta treatment.Key Words : TGF- ? , submandibulary gland, lipit peroxidation, antioxidant,MPO, Vitamine C, nitric oxide