Yüksek güçlü DC/AC konvertörü
  1. Tez No: 2568
  2. Yazar: MEHMET ATIF ÇAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BEKİR SIDDIK YARMAN(BİNBOĞA)
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1986
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
ÖZET Bu tezde verimi $ 70' in üzerinde olan, frekansı 1500 Hz.'e kadar değiştirilebilen, doğru gerilimden alternatif ge rilim üreten yeni bir dönüştürücü (DC/AC Inverter) gerçeklen- miştir. Devrede, üretilmek istenen sinüzoidal gerilimin frekan sının belirlendiği ve gerektiğinde frekans değişiminin sağlan dığı bir sinüs osilatör kullanılmıştır. Yük direnci üzerinde elde edilen sinüzoidal gerilimin pozitif ve negatif yarım periyotlarını üretmek üzere iki. ayrı DC kaynak kullanılmış oiup devre simetrik yapıya sahiptir.! Kayıpsız bir pasif devre elemanı olan şelfin, üzerinde enerji depolama özelliği, tasarımın temel dayanağı olmuştur. SUMMARY In this thesis, a new DC to AC converter whose efficiency is up to io 70 and whose frequency can be adjusted was designed. In the circuit, a sinusoidal oscillator was used to specify and adjust the frequency of the converter whenever necessery. In order to produce the positive and negative halfcycles of the sinusoidal voltage obtained on the load resistance, two separate DC power supplies were used. The circuit has symmetrical structure. The design is based on the property of an inductor, as a lossless passive element which can store energy.
Özet (Çeviri)