A New method in the determination of vapor-linquid equilibrium for binary systems
İkili sistemler için buhar-sıvı denge tayininde yeni bir metod
  1. Tez No: 23386
  2. Yazar: EROL ŞEKER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TARIK G. SOMER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
ÖZ IKÎLÎ SİSTEMLER ÎÇÎN BUHAR-SIVI DENGE TAYİNİNDE YENÎ BÎR METOD ŞEKER, Erol Yüksek Lisans Tezi : Kimya Mühendisliği Bölümü Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Tarık G. Somer Şubat, 1992, 73 sayfa Kimya Mühendisliği uygulamalarında kullanılan ve önem taşıyan buhar-sıvı denge bağıntısının tayini için kaynakçada muhtelif deneysel metodlar verilmektedir. Bunlar uygulama yöntemleri, dengeye erişme biçimleri ve herhangi bir bileşimde dengenin sağlanması için geçen süreler bakımından birbirinden farklılıklar göstermektedir. Şüphesiz ideal bir metod termodinamik açıdan dengeyi tam sağlayabilen ve bu amaçla denge eğrisinin bulunmasına en az zaman gerektiren metoddur. Bu çalışmada, atmosferik basınçda ikili sistemlerin buhar-sıvı dengelerini tayin etmek amacıyla yeni bir cihaz ve metod geliştirilmiştir. Bu metod sıvı-buhar sirkülasyonu için pompa gerektirmemekte, oldukça kısa bir süre içerisinde denge vısağlayabilmektedir. Sistemin her noktada aynI sıcaklıkta tutulabilmesi, dengeye eriştikten sonra her hangi bir buharlaşma ve yoğunlaşmayı önlemektedir. Bu çalışmada, geliştirilen cihazın detayları ve nasıl çalıştığı açıklanmıştır. îzopropil alkol-su, metanol-su, ve benzol-karbon tetraklorür sistemlerinin atmosferik basıncda denge eğrileri tayin edilmiş ve cihazın gerçek değerleri ne ölçüde verebildiği araştırılmıştır. Elde edilen veriler, aynı ikili sistem için kaynakçada verilen değerlere büyük ölçüde uymaktadır. Bununla beraber, cihazın bazı yönlerden geliştirilmesi gerektiği ve bunların mahiyeti raporda belirtilmiştir. Kaynak Anahtar : Buhar-Sıvı Dengesi Metodu Bilim Kodu : 603.01.02 vıı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT A NEW METHOD İN THE DETERMINATION OF VAPOR-LIOUID EOUILIBRIUM FOR BINARY SYSTEMS ŞEKER, Erol M.S. in Cheoical Engineering Siflservisor: Prof. Dr. Tarık G. Soraer February, 1992, 73 pages There are various experi«ental aethods described in literatüre to determine vapor-liquid eguilibriuro. They differ in their procedures, modes of reaching equilibriua and the tioe required to establish epuilibrium points för each composition. The ideal method, of course, is the öne which provides thermodynamically sound eguilibriura without errors, taking minimum time to establish the equilibriutn data. A new apparatus and experimental method was developed to ; determine vapor-liquid equilibria for binary systems at atmospheric pressure. it requires no pump for recirculation, provides good equi3,ibrium in fairly short time, uniformity of ivsystem temperature eliminates vaporization ör condensation after reaching eguilibrium. This apparatus, outlined in the succeding chapters, is simple to construct and easy to operate. The data obtained coopares well with those given in the literatüre. Certain iıaprovements of this apparatus are specified and recoramended. in this study, the following systems, isopropanol - water, aethanol - water, and finally benzene - carbon tetrachloride at atnospheric pnessure are used to check the apparatus to see how well it approaches true eguilibrium state to obtaîn representative eguilibrium curves. Key Word: Vapor-Liquid Equilibrium Stili Science Code: 603.01.02 v