Study of quark-antiquark bound states of relativistic wave equations using the shifted 1/N expansion technique
Ötelenmiş 1/N açılımı metodu kullanılarak rölativistik dalga denklemlerinde quark-antiquark bağlı durumların incelenmesi
- Tez No: 23385
- Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN SEVER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 1992
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
öz ÖTELENMİŞ l/N AÇILIMI METODU KULLANILARAK RÖLATİVİSTİK DALGA DENKLEMLERİNDE QUARK-ANTIQUARK BAĞLI DURUMLARININ İNCELENMESİ IKHDAIR, SameerMusbah Doktora Tezi, Fizik Anabilim Dalı Tez Yöneticisi: Prof. Dr. Ramazan Sever Haziran 1992, 77 sayfa. Bethe- Salpeter denkleminin küresel simetriye sahip potansiyellerle çözümünde ötelenmiş l/N açılımı tekniğinin farklı bir yaklaşımı kullanıldı. Çözüm Coulomb ve Harmonik salınım potansiyelleri ile test edildi. Buna ilaveten, bb ve cc sistemlerinin spin- ortalamalı energy seviyeleri üç ilginç potansiyel ailesi ile üstel bir potansiyel kullanılarak elde edildi. Her potan siyelin parametreleri deneysel spin- ortalamalı verilerle en iyi uyum sağlanarak tespit edildi. Çeşni bağımlılığı ve bağımsızlığı da bu çalışmada düşünüldü. BS denkleminin harmonik salınım potansiyeli ile çözümünde kullanılan özel bir dönüşümün doğruluğu da kontrol edildi. Aynı metod başka bir faydalı ve daha basit olan iki- cisim dalga denklemi, yani Todorov denkleminin skalar ve 4- Lorentz vektör potensiyelleriyle çözümünde de kullanıldı. Sayısal uygulamalar da farklı skalar ve vektörelpotansiyeller için ele alındı. Sonuçların quark- antiquark mezon spektrumu için hemen hemen tam ve çok yakınsak olduğu gösterildi. Anahtar kelimeler : Bethe- Salpeter denklemi, Todorov denklemi, Rölativistik dalga denklemleri, ötelenmiş l/N açılımı, quarkonium potansiyelleri, hafif ve ağır quark sistemleri.
Özet (Çeviri)
An approach of the shifted 1/N expansion technique is used to solve the Bethe- Salpeter equation for any spherically symmetric potential. The so lution is tested for the Coulomb and harmonic oscillator potentials. Moreover, it is also solved for three attractive static quark antiquark potentials and the effective non- Coulombic power- law potential to obtain the spin- averaged energy levels in bottomonium and charmonium families. Parameters of each potential are adjusted to obtain the best agreement with the experimental spin- averaged data (SAD). Flavor- dependent and flavor- independent cases are considered in this work. We also check the correctness of a proper transfor mation used to solve the Bethe- Salpeter equation for the harmonic oscillator as a kernel. The same method is also employed to solve analytically another İİİuseful and more simpler two- body wave equation, namely Todorov equation with both a scalar S(r) and 4- vector Lorentz V(r) potentials. Various cases of scalar and vector potentials have been considered in the numerical treatments. The results are almost exact and very convergent and has shown clearly that this approach presented in this thesis is extremely useful for a relativistic calculations of the quark- antiquark meson spectra. Keywords : Bethe- Salpeter equation, Todorov equation, relativistic wave equations, shifted 1/N expansion technique, quarkonium potentials, light and heavy quarkonia.