Kapasitesiz tesis yeri seçimi problemi için karınca kolonisi en iyilemesi algoritmasına dayalı sezgisel bir yaklaşım
A heuristic approach based on ant colony optimization algorithm for solving uncapacitated facility location problem
  1. Tez No: 233903
  2. Yazar: EMRE ÇALIŞKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FULYA ALTIPARMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Kapasitesiz tesis yeri seçimi problemi (KTYP), üzerinde en çok çalışılan tesis yeri seçimi problemlerinden birisidir. KTYP, aday tesisler arasından tesis açma sabit maliyeti ve açılan tesislerden müşteri taleplerini karşılama maliyeti toplamını en azlayacak şekilde açılacak olan tesislerin bir kümesinin belirlenmesi problemidir. KTYP, NP-zor problemler sınıfında yer aldığından dolayı bu problemin çözümü için literatürde genel amaçlı sezgisellere dayalı çeşitli algoritmalar geliştirilmiştir. Bu tezde, KTYP için karınca kolonisi eniyilemesine dayalı bir sezgisel algoritma önerilmiştir. Önerilen algoritmanın performansı, test problemleri kullanılarak literatürdeki diğer sezgisel algoritmalar ile karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Deneysel analiz, bu tezde önerilen algoritmanın literatürdeki diğer sezgisel algoritmalar kadar etkin ve hızlı bir algoritma olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The uncapacitated Facility location problem (UFLP) is one of the most widely studied location problems in combinatorial optimization. The UFLP seeks to determine a set of façıkties to open such that all customers are serviced by a Facility and the sum of the fixed costs of opening and operating the façıkties and the variable costs of supplying the customers from the opened façıkties is minimized. Since UFLP is NP-hard problem, various algorithms based on meta-heuristics have been proposed to solve this problem in the literature. In this thesis, a heuristic algorithm based on ant colony optimization for the UFLP is proposed. The performance of the proposed heuristic algorithm, which is the first application of ACO to the UFLP, is investigated using benchmark problems and compared with other heuristic algorithms in the literature. The experimental analysis indicates that the proposed algorithm is an effective and efficient as well as other heuristic algorithms in the literature.