Metaheuristic approaches to p-median problem and its extensions
P-medyan problemi ve uzantıları için metasezgisel çözüm yaklaşımları
- Tez No: 716303
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FEHMİ BURÇİN ÖZSOYDAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Tesis yeri seçimi problemleri, şirketlerin hayatlarını sürdürebilmeleri için büyük önem taşıyan uzun vadeli stratejik kararlar olması nedeniyle araştırmacıların dikkatini çekmiştir. Tesis yeri seçimi problemleri, şirketlerin karlılıklarının artmasında ve maliyetlerinin düşürülmesinde önemli rol oynamaktadırlar. İlgili literatürde pek çok tesis yeri seçimi problemi türü bulunmaktadır. Bu çalışma, yaygın olarak bilinen iki tesis yerleşim problemlerinden P-medyan ve Kapasitesiz Tesis Yeri Seçimi Problemlerine çözüm yaklaşımları geliştirmeyi amaçlamaktadır. Bu iki problem NP-zor kategorisinde olduğu için, Çiçek Tozlaşma Algoritması adlı metasezgisel bir yaklaşım kullanılmıştır. Belirtilen literatürden görülebileceği gibi, tesis yerleşim problemlerinde Çiçek Tozlaşma Algoritması'nın performansı bu alanda yeteri kadar çalışılmamıştır. Ayrıca, bu umut verici algoritmanın kesikli çözüm uzaylarındaki uygulamaları günümüz itibariyle seyrektir. Bu, mevcut çalışmanın ana motivasyonunu oluşturmaktadır. Bu bağlamda Çiçek Tozlaşma Algoritması, bazı evrimsel operatörler kullanılarak ikili uzayda çalışabilecek şekilde düzenlenmiştir. Bu nedenle, çok sayıda metasezgisel algoritma için bazı yardımcı operatörler gerekirken, önerilen algoritma doğrudan ikili uzaylarda çalışabilmektedir. İkincil olarak, Çiçek Tozlaşma Algoritması, başlangıç iterasyonlarında daha fazla çeşitlilik sağlayan ve aramanın sonuna doğru çeşitliliği azaltıp yoğunlaşmayı teşvik eden uyarlanabilir bir mutasyon prosedürü ile daha da geliştirilmiştir. Önerilen yaklaşımın performansını analiz etmek için uygun istatistiksel testleri de içeren kapsamlı bir deneysel çalışma yürütülmüştür. Deneysel sonuçların da gösterdiği gibi, önerilen çözüm yaklaşımı, mevcut sonuçların bazılarına göre önemli iyileştirmeler sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
Facility location problems have grabbed attention of researchers, as they closely related to long-term strategic decisions that are of great importance for survival of companies. They play important roles in increasing the profitability of those companies and in reducing their costs. There exist various types of location problems in the related literature. This study aims to develop solution approaches to the P-median and the Uncapacitated Facility Location Problems, which are regarded as the two widely known facility location problems. Since these two problems are in the NP-hard category, a metaheuristic approach, namely, Flower Pollination Algorithm (FPA) is employed. As one can see from the reported literature, performance of FPA has not been studied much in facility location problems. Moreover, applications of this promising optimizer in discrete solution spaces are still lacking. This is the main motivation of the present study. In this context, FPA is modified to be able to run in binary space by making use of some evolutionary operators. Thus, while numerous metaheuristic algorithms require for some auxiliary operators, the proposed algorithm can directly work in binary spaces. Secondarily, FPA is further improved by an adaptive mutation procedure that introduces a greater level of diversity at earlier iterations and encourages intensification towards the end of the search. A comprehensive experimental study including appropriate statistical demonstrations is conducted to analyze performance of the proposed approach. As shown by the experimental results, the proposed solution approach achieves significant improvements over some of the existing results.