Van ve çevresinde kavun bitkisinde arbusküler mikorhizal fungusların (AMF) tür çeşitliliğinin klasik ve moleküler yöntemlerle belirlenmesi
Detection of species diversity of arbuscular mycorrhizal fungi (AMF) by classic and molecular methods from the melon (Cucumis melo L.) plants in Van and its districts
  1. Tez No: 233969
  2. Yazar: ORÇUN BURAK ŞAVUR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMRA DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Doğadaki en yaygın simbiontlardan biri olan Arbusküler Mikorhizal Funguslar(AMF) gerek bitki gelişimini ve gerekse hastalıklara dayanıklılığı artırma açısındanoldukça önemli rollere sahiptirler. Dünya üzerinde bilinen kara bitkilerinin yaklaşık %80'i bu simbiontlarla ortak yaşam ilişkisindedir. AM fungusları toprak kalitesinibelirleyen en önemli faktörlerden biri olmaları dolayısıyla da en etkili rizosferkomponenetleri arasında bulunmaktadırlar. Son yıllarda yapılan çalışmaların bir kısmıbu rizosfer elemanlarının moleküler tekniklerle (PCR'a dayalı teknikler) teşhisine vekonukçu bitki-simbiont ilişkisine odaklanmıştır.Bu çalışmada Van ve çevresinde bulunan kavun ekim alanlarında AMfunguslarının tespit edilmesi, kolonizasyon oranlarının ortaya konması ve nested-PCR'adayalı moleküler yöntemlerle de tür tespitlerinin yapılması amaçlanmıştır. Fungalsimbiontları elde etmek amacıyla 2007 yılında Ağustos ayında kavun bitkilerininyoğunlukta yetiştirildiği toplam 10 lokasyonda 100 adet kavun bitkisine ait rizosferbölgesinden toprak örneği alınmıştır. Bu bitkilerin de yaklaşık %52'sinin arbuskülermikorhizalfunguslar tarafından değişen oranlarda (% 4.5 ? %37.8) kolonize olduğu vesimbiyotik yaşam ilişkisi kurabildiği tespit edilmiştir.Arbusküler mikorhizal fungusların tür teşhisleri Nested-PCR yöntemikullanılarak yapılmıştır. Söz konusu yöntem sayesinde toplam 11 adet farklı kavunbitkisinde Glomus cinsine bağlı iki tür (Glomus intraradices ve Glomus mosseae)'ünmoleküler olarak teşhisi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
One of the most common symbionts in nature, the arbuscular-mychorrhizaefungus (AMF), has an important role both in plant development and improvingresistance to plant diseases. At least 80% of the plants have close relation with thosesyimbionts. Since the AM fungi are considered as the main factor for soil richness andquality, this features make them basic rhizospher components. Most recent studies onthese syimbionts have been mainly focused on their molecular detection (i.e. PCR-basedtechniques) and host-symbionts interactions.In this study it is aimed to investigate the AM fungi in the melon plants grown inVan province, to establish colonization ratio of related fungi in plants and to detect thefungi at species level by nested-PCR method. From 10 different locations, a total of 100soil samples were taken from rhizosphere area of melon plants in August 2007. It wasalso determined that 52% these plants colonized by arbuscular-mycorhizal fungi andwere able to established symbiotic relationship in variable ranges (4.5 % - 37.8 %).Detection of AM fungi at species level was performed by using nested-PCRmethod. By this method two species (Glomus intraradices ve Glomus mosseae) wereidentified from 11 melon plant samples.