Pseudococcus comstocki (Hemiptera: Pseudococcidae) (Kuwana)'nin farklı sıcaklık koşullarında ve iki dut türü üzerinde gelişme ve üremesinin incelenmesi
Investigations on biological characteristics of Pseudococcus comstocki (Kuwana) (Hemiptera: Pseudococcidae) on different two mulberry species and different temperature
  1. Tez No: 233971
  2. Yazar: MUSTAFA ATAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET SALİH ÖZGÖKÇE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışmada Pseudococcus comstocki'nin farklı sıcaklık koşullarında (18, 23, 28 ve 20-32 ? C) ve iki farklı dut türü (Morus alba ve Morus nigra) üzerinde ergin öncesi dönemlerinin süresi, ölüm oranları, üreme kapasitesi, dişi-erkek oranları, termal konstantı ve gelişme eşiğinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışma sonucunda M. nigra üzerinde beslenen popülasyonun (rm= 0.123 dişi/dişi/gün; R0= 108.933 dişi/dişi; T0= 38.160 gün; DT= 5.639) M.alba üzerinde beslenen popülasyondan (rm= 0.115 dişi/dişi/gün; R0= 84.281 dişi/dişi; T0= 38.600 gün; DT= 6.032) daha iyi geliştiği tespit edilmiştir. P. comstocki'nin sıcaklığa bağlı olarak gelişimi incelendiğinde türün en hızlı 28 ? C'de ergin olduğu belirlenmiştir. Zararlının M. nigra'da gelişme eşiğinin (t) 7.87 ? C, termal konstantının (ThC) K= 513 gün-derece; M. alba'da gelişme eşiğinin (t) 7.76 ? C, termal konstantının (ThC) K= 518 gün-derece olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study developmental time, immature mortality rate, fecundity and sex ratio of P. comstocki were investigated at four different temperatures (18, 23, 28 and 20?32 °C) and on two different types of mullberries. At the and of the study, it was obtained that M. nigra was more suitable host than M. alba for population development of P. comstocki. Life table parameters (rm, R0, T0, DT)were 0.123 female/female/day, 108.933 female/female, 38.160 day; 5.639 respectively for population feding on M. nigra, while they were 0.115 female/female/day, 84.281 female/female, 38.600 day, 6.032 respectively on M. alba. Among the temperatures tested, 28 °C were the most suitable for population development of P. comstocki. Values of the developmental threshold (t) and the thermal summation (K) from egg to adult were similer fort he pest reared on two different host tested. t and K values obtained were 7.87 °C, 513 degree-day on M. nigra; 7.76 °C and 518 degree-day on M. alba respectively.