Pseudococcus longipinus (Targioni-tozzetti) (Homoptera: Pseudococcıdae)' un laboratuvar koşullarında farklı süs bitkileri üzerinde bazı biyolojik özelliklerinin saptanması
Studies on the some biological characters of Pseudococcus longipinus (Targioni-tozzetti) (Homoptera: Pseudococidae) laboratory conditions on the some different ornamental plants
- Tez No: 224182
- Danışmanlar: PROF. DR. NEŞET KILINÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Pseudococcus longispinus' un farklı süs bitkileri üzerinde (Chrysalidocarpus lutescens ve Begonia elatior) bazı biyolojik özellikleri (gelişme süreleri, ergin ömrü, cinsiyet oranı, üreme gücü, preovipozisyon, ovipozisyon, postovipozisyon süreleri, toplam nimf verimi) ve yaşam çizelgeleri belirlenmiş, çalışma, 28±1 ºC sıcaklık %65-70 orantılı nem ve 16:8 saat (aydınlık:karanlık) koşullarının sağlandığı laboratuar koşullarında yapılmıştır. P. longispinus dişilerinde gelişme süresinin 24,16±0,31 gün (C. lutescens) ile 17,40±0,40 gün(B. elatior) olduğu saptanmıştır. Erkek bireylerde ise bu sürenin 24,90±0,16 gün (C. lutescens) ile 19,05±0,32 gün (B. elatior) olduğu saptanmıştır. Ergin dişi ömrünün Begonia elatior üzerinde daha kısa (39,65±1,17 gün) ve nimf veriminin daha yüksek (273,50±14,94 adet) olduğu, Chrysalidocarpus lutescens üzerinde ise dişi ömrünün daha uzun (54,13±1,26 gün) ve nimf veriminin daha düşük (213,33±10,78 adet) olduğu tespit edilmiştir. Net üreme gücü (R0), B. elatior üzerinde 102,41 dişi/dişi ile daha yüksek, C. lutescens üzerinde ise 153,16 dişi/dişi ile daha düşüktür. Doğal artış kapasitesi (rm), B. elatior üzerinde 0,1245 dişi/dişi/gün ile daha yüksek, C. lutescens üzerinde ise 0,0854 dişi/dişi/gün ile daha düşüktür. P. longispinus' un doğal artış kapasitesinin iki konukçu üzerinde önemli faklılıklar gösterdiği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine some biological aspects (developmental time, longevity, fecundity, sex ratio, preoviposition, oviposition, postoviposition periods, number of nymphs day, number of total nymphs) and and life table of Pseudococcus longispinus on the different ornamental plants; Chrysalidocarpus lutescens and Begonia elatior. Some biological characteristic of P. longispinus was investigated in laboratory conditions of 28±1 ºC, 65-70% RH and 16:8 (light:dark) hours. Developmental time periods of female P. longispinus were 24,16±0,31 and 17,40±0,40 days for the hosts C. lutescens and B. elatior, respectively. These periods for male insects were 24,90±0,16 and 19,05±0,32 fot the same hosts, respectively. The longevity of mature females of the insect was shorter on the Begonia elatior (39,65±1,17 days). However, the number of nymphs were higher (273,50±14,94) on the same host. The longevity of mature females of the insect was longer (54,13±1,26 days) on Chrysalidocarpus lutescens . However, the number of nymphs were lower (213,33±10,78) on the same host. Net reproduction rate (Ro) was higher on B. elatior (0,1245 female/female/day). However the same value was lower on C. lutescens (153,16 female/female). Intrinsic rate (rm) was higher on B. elatior (0,1245 female/female/day). However, the same value was lower on C. lutescens (0,0854 female/female/day). It is found that intrinsic capacity of P. longispinus was significantly different on these two hosts.