Farklı sıcaklıkların Pseudococcus viburni maskell ve Planococcus citri risso (Homoptera, Pseudococcidae)'nin bazı biyolojik özellikleri üzerine etkileri
Effect of different temperatures on same biological properties of Pseudococcus viburni maskell and Planococcus citri risso (Homoptera, Pseudococcidae)
  1. Tez No: 167510
  2. Yazar: NEVZAT EVREN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ABDURRAHMAN YİĞİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
ÖZET FARKLI SICAKLIKLARIN PSEUDOCOCCUS VIBURNI MASKELL VE PLANOCOCCUS CITRI RISSO (HOMOPTERA, PSEUDOCOCCIDAE)'NİN BAZI BİYOLOJİK ÖZELLİKLERİ ÜZERİNE ETKİLERİ Bu çalışma ile patates, asma ve turunç bitkilerinde Pseudococcus viburni Maskeli (Homoptera: Pseudococcidae)'nin 15, 20, 25, 30, 35 sabit ve 17-33°C değişken sıcaklıklarda ergin öncesi biyolojik dönemlerinin gelişme süreleri, ölüm ve cinsiyet oranlan araştırılmış, ayrıca Samandağ (Hatay)' da bir mandarin bahçesinde 2003-2004 yıllarında yılda verdiği döl sayısı ile kışı geçirdiği dönemler belirlenmiştir. Pseudococcus viburni ergin öncesi dönemlerinin gelişme süreleri düşük sıcaklıktan yüksek sıcaklığa gidildikçe önemli derecede kısalmış; 35°C'de ise yumurtaların tamamı kurumuş, yumurta açılımı ve nimf gelişimi görülmemiştir. P. viburntma ergin öncesi dönenılerinin gelişme süreleri Planococcus citri Risso'den genellikle daha kısa olduğu belirlenmiştir. Elde edilen sonuçlara göre, P. Viburn'nin ergin öncesi dönemlerinin kısa gelişme süresi ve düşük ölüm oram dolayısıyla, bu böceğin gelişimi bakımından en uygun bitkinin patates olduğu ortaya konmuş; bu böceğin biyolojik mücadelesinde yararlanılabilecek doğal düşman türlerin kitle üretiminde kullanılabilecek uygun bitkinin patates ve uygun sıcaklığın 25°C ve/veya 30°C olabileceği kanaatına varılmıştır. Bu türün cinsiyet oram 2:1 (dişirerkek) olarak bulunmuştur. Pseudococcus viburn'nın patates, asma ve turunç bitkilerinde bulunan gelişme eşiği (C) sırasıyla 12,42, 12,07 ve 12,88°C ve bu bitkilerde TbX değeri dişi bireyler için sırasıyla 303, 333 ve 370 gün-derece olarak hesaplanmıştır. Pseudococcus viburni Samandağ (Hatay) 'da kışı genellikle ergin dişi ve III.nimf dönemlerinde geçirdiği ve yılda 5 döl verdiği tespit edilmiştir. 2005, 66 sayfa Anahtar kelimeler : Gelişme süresi, ölüm oram, cinsiyet oranı, Pseudococcus viburni, Planococcus citri
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT EFFECT OF DIFFERENT TEMPERATURES ON SAME BIOLOGICAL PROPERTIES OF PSEUDOCOCCUS VIBURNI MASKELL AND PLANOCOCCUS CITR1 RISSO (HOMOPTERA, PSEUDOCOCCDDAE) Effect of different temperatures on some biological properties of Pseudococcus viburni Maskeli. (Homoptera, Pseudococcidae) was investigated on sprouted potato, vineyard and citrus, under laboratory conditions. Some biological properties such as, developmental time of immature stages, mortality and sex ratio were determined at constant temperatures of 15, 20, 25, 30, 35°C and at a variable temperature regime 17-33°C (12 hours 17°C, 12 hours 33°C). Development times of immature stages of P. viburni were shortened by increasing the temperature. No egg hatch was observed and embrionic and/or nymphal development were occurred at 35 °C. Development time of immature stages of P. viburni at 20 and 25 °C was generally shorter than that of Planococcus citri Risso. According to the biological data, 25 and/or 30°C were found to be suitable temperatures for mass-culture of P. viburni on sprouted potatoes. Development threshold (C) values of P. viburni were found as 12.42, 12.07 and 12.88°C; and thermal constants (Th.C) were 303, 333 and 370 for potato, vineyard and citrus, respectively. The sex ratio of P. viburni were found to be as 2:1 (female:male). Pseudococcus viburni overwintered as female and third nymphal stages and had 5 generations/year on mandarin trees in Samandağ (Hatay), during 2003-2004. 2005, 66 pages Key words : Developmental time, mortality ratio, sex ratio, Pseudococcus viburni, Planococcus citri