Ak söğüt (Salix alba L.) çeliklerinin kambiyum faaliyeti üzerinde bakır stresine karşı indol-3-asetik asit, gibberellik asit ve 6-furfurilaminopurin karışımlarının etkileri
The effects of indole-3-acetic acid, gibberellic acid and 6-furfurilaminopurin mixtures on cambial activity in willow shoots (Salix alba L.) exposed to copper stress
  1. Tez No: 233994
  2. Yazar: SEMA OKUYAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BEKİR TİLEKLİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Botanik, Biology, Botany
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu çalışmada ak söğüt (Salix alba L.) çeliklerinin kambiyum faaliyeti üzerine 10, 20, 30 ppm indol-3-asetik asit (IAA), gibberellik asit (GA3), 6-furfurilaminopurin (FAP) ve 0.1, 0.2, 0.3 ppm bakır konsantrasyonlarının ayrı ayrı ve karışım halinde etkileri araştırıldı.Bitkilerin morfolojik ve anatomik gelişmeleri gözlendi. IAA+GA3+FAP karışımı ile muamele edilen bitkiler kontrole göre daha yeşildi. Sadece bakır ile muamele edilen bitkilerin yapraklarında kırmızımsı kahverengi lekeler gözlendi.Elde edilen anatomik bulgulara göre kambiyum hücre sırası ve kambiyal zon kalınlığı hormon konsantrasyonun artışına paralel olarak artarken, kambiyum hücrelerinin radyal ve teğetsel çeper kalınlığı azaldı. Bakır muamelesi kambiyum hücre sırası ve kambiyal zon kalınlığını azaltırken, kambiyum hücrelerinin radyal ve teğetsel çeper kalınlığını artırdı. Hormon ve bakır karışımlarında, hormon uygulaması bakırın olumsuz etkilerini azalttı. Kambiyum hücrelerinin radyal uzunluğu hiçbir denemeden etkilenmedi. Kambiyum hücrelerinin teğetsel uzunluğu sadece 30 ppm indol-3-asetik asit, gibberellik asit, 6-furfurilaminopurin karışımında arttı.Sonuç olarak artan bakır konsantrasyonuna karşı artan hormon karışımı bakırın zararlı etkisini önemli derecede azalttı.
Özet (Çeviri)
In the present study, the effects of indole-3-acetic acid, gibberellic acid, 6-furfurilaminopurin in 10, 20, 30 ppm and copper in 0.1, 0.2, 0.3 ppm concentrations alone and as a mixture on the cambial activity of willow shoots were investigated.The anatomical and morphological development of plants were observed. The leaves of plants treated with IAA+GA3+FAP mixtures were found to be more green than that of the control. Reddish brown stains were observed on the leaves of plants treated with copper.The cambium cell row, cambial zone thickness, radial and tangential lenght of cambium cells, the radial and tangential thickness of cambium cell walls were investigated in the cross section taken from the first internod of the stem. According to the results, the cambial zone thickness and cell row increased with increasing plant hormone mixtures concentration whereas the radial and tangential wall thickness of cambium cells decreased. Cell row and cambial zone thickness decreased whereas radial and tangential cell wall thickness increased in copper treatments. The hormone mixtures application reduced the negative effects of copper. The radial lenght of cambium cells were not affected by hormone mixtures and copper treatments. Tangential lenght of cambium cells increased by the treatment of 30 ppm indole-3-acetic acid, gibberellic acid, 6-furfurilaminopurin mixture.As a result, the increasing the hormone concentration decreased importantly the harmful effects contrary to the increasing copper concentration of activity of willow cutting.