Yakıt hücresi çıkışında kullanılan boost da-da dönüştürücüler için yeni paralelleme yöntemlerinin geliştirilmesi ve gerçekleştirilmesi
Development and implementation of novel paralleling methods for boost dc-dc converters used at the outputs of fuel cells
  1. Tez No: 234025
  2. Yazar: AHMET DEVRİM ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET TİMUR AYDEMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 348
Özet
Geleceğin enerji sistemlerinde önemli bir yer tutacağı uzmanlarca kabul edilen hidrojeni yakıt olarak kullanan yakıt pillerinin çıkışında genelde bir yükselten (boost) da-da dönüştürücü bulunur. Bu tezde, bu amaçla kullanılabilecek bir yükselten dönüştürücü yerine, daha düşük güçlü modüllerin paralel bağlanarak çalıştırılması amaçlanmıştır. Daha verimli, daha güvenilir, artıklığı yüksek, bakım ve onarım kolaylığı sağlayan paralelleme haberleşmeli ve haberleşmesiz olarak gerçekleştirilebilmektedir. Çalışmada bu yöntemler ayrıntılı olarak incelenmiş, kararlılık analizleri yapılmış, tasarlanan paralel yapı için yeni bir haberleşmeli ve yeni bir haberleşmesiz yöntem önerilmiş, önerilen yöntemler gerçekleştirilerek başarıyla denenmiştir. Önerilen haberleşmeli yöntem, çıkış akım bilgisini kullanan mevcut teknikler yerine giriş güç bilgisini kullanmaktadır. Önerilen tekniğin, bu yönüyle yenilenebilir enerji kaynakları için uygun olduğu düşünülmektedir. Haberleşmesiz bir yöntem olan düşüm yöntemi için de yeni bir karakteristik geçiş sistemi önerilmiş ve denenmiştir. Yapılan çalışmalar sonucunda bu yöntemler aynı zamanda iyi bir akım paylaşımının ve gerilim regülasyonunun elde edilebildiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Typically, a boost dc-dc converter is utilized at the outputs of fuel cells that burn hydrogen which is considered by the experts to hold an important place in the future energy systems. Using several boost converters in parallel instead of a single unit is aimed in this work. Paralleling of converters yields more efficient, more reliable systems with high redundancy, and ease of maintenance, and paralleling can be achieved through methods that may or may not utilize a communication bus. Paralleling methods were investigated in detail, stability analysis for each of the methods was conducted, a novel method with communication and another novel method without communication were proposed for the parallel structure in this thesis. Each method was then implemented and successfully tested. Proposed communicative method uses input power information instead of the commonly used output current. It is believed that this property of the method makes it proper for renewable energy systems. A new characteristic transition system was also proposed and implemented for the droop method which is a non-communicative method. Simulation and experimental work showed that the proposed method yields a better sharing and voltage regulation at the same time.