Çevresel ve hayvansal kaynaklardan izole edilen hareketli aeromonas türlerinde bazı patojenite kriterlerinin araştırılması
The research of some pathogenicity criterions in motile aeromonas species isolated from environmental and animal sources
- Tez No: 234026
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİHAL YÜCEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Mikrobiyoloji, Biology, Microbiology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu çalışmada, insanlarda akut gastroenterit başta olmak üzere lokal veya sistemik enfeksiyonlar oluşturabilen Aeromonas'ların gıda ve çevresel örneklerde bulunma sıklığı ve bazı patojenite kriterleri araştırılmıştır. İncelenen 64 gıda örneğinden %59,4; 66 çevresel örnekten de %53,03 oranında Aeromonas türleri izole edilmiştir. Gıda izolatları türlere göre değerlendirildiğinde izolatların 25'i (%65,8) A. hydrophila, 9'u (%23,7) A. caviae, 4'ü (%10,5) de A. veronii biovar sobria olarak bulunmuştur. Çevresel izolatların ise; 20'si (%57,1) A. hydrophila, 13'ü (%37,1) A. veronii biovar sobria, ikisi de (%5,8) A. caviae'dır.Aeromonas'ların patojenitesinde rol oynadığı ileri sürülen biyokimyasal testlerden ONPG, hemoliz, kongo red bağlama, siderofor, lizin dekarboksilaz, ornithin dekarboksilaz, Voges-Proskauer testleri gıda izolatlarında sırasıyla %86,8, %76,0, %97,3, %39,5, %79,0, %31,6, %52,6 pozitif bulunurken; çevresel izolatlarda aynı testler sırasıyla %60,0, %57,2, %97,2, %57,2, %82,8, %68,5, %42,8 pozitif bulunmuştur. Yine patojeniteyle ilgili olarak yapılan enzim aktivite testlerinden DNaz, proteaz, fosfolipaz, lipaz testleri gıda izolatlarında sırasıyla %52,6, %68,5, %71,0, %73,6 pozitif bulunurken, aynı testler çevresel izolatlarda sırasıyla %68,6, %94,3, %68,4, %68,5 pozitif sonuç vermiştir. Gıda izolatları antibiyotik dirençliliklerine göre değerlendirildiklerinde; izolatların tamamı sefalotine, %84,2'si sefotaksime, %29'u meropeneme dirençli bulunmuştur. Çevresel izolatların %88,6'sı sefalotine, %57,2'si sefotaksime, %31,5'i meropeneme dirençli bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, Aeromonads prevalence in food and environmental samples which could cause especially acute gastroenterit, local or systemic infections were researched. Examined 64 food samples of %59,4 and 66 environmental samples of %53,03 were isolated as Aeromonas spp. Food isolates were defined 25 (%65,8) as A. hydrophila, 9 (%23,7) as A. caviae, 4 (%10,5) as A. veronii biovar sobria. Environmental isolates were defined 20 (%57,1) as A. hydrophila, 13 (%37,1) as A. veronii biovar sobria, two of them (%5,8) as A. caviae.It was thought that biochemical tests acted a part pathogenicity in Aeromonas which were ONPG, haemolysis, congo red binding, siderophore, lysine decarboxylase, ornithin decarboxylase and Voges-Proskauer tests were found positive respectively %86,8, %76,0, %97,3, %39,5, %79,0, %31,6, %52,6 in food isolates. Same tests were found positive respectively %60,0, %57,2, %97,2, %57,2, %82,8, %68,5, %42,8 in environmental isolates. Enzyme activity tests were made about pathogenicity which were DNAse, protease, phospholipase, lipase tests were found positive respectively %52,6, %68,5, %71,0, %73,6 in food isolates. Same tests were found positive respectively %68,6, %94,3, %68,4, %68,5 in environmental isolates.In the result of antibiogram tests it was seen that all food isolates were resistant to Cephalothin (%100,0) , Cefotaxime (%84,2 of the isolates), Meropenem (%29 of the isolates). Environmental isolates were found resistant to Cephalothin (%88,6 of the isolates), Cefotaxime (%57,2 of the isolates), Meropenem (%31,5 of the isolates).