Türkiye'de üretilen betonun kalite tespiti üzerine bir yöntem önerisi
Procedure suggestion about how determine the quality of preduced concrete in Turkey
  1. Tez No: 234042
  2. Yazar: RECEP ALPER AYALP
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YUSUF DEMİREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Ülkemizdeki mevcut yapılardaki problemlerin başında malzeme kalitesinin standart ve şartnamelerde belirtilen ve projede hesaplanan değerlerden düşük olması gelmektedir. Malzeme kalitesinin düşüklüğü nedeniyle, yeni binaların bile sorunlarla karşılaşılmaktadır. Yapıların inşa aşamasında yapı denetim kuruluşları görevlendirilmekte ve yapının inşasında kullanılan malzemeyi, işçilik kalitesini, projeye uygunluğunu ve kaliteyi denetlemektedir.Hazır beton firmaları, laboratuvarlar, yapı denetim kuruluşları, yükleniciler, kullanıcılar, ilgili bakanlık ve belediyelerin tek ortak noktaları yapı denetim kuruluşlarıdır. İnşa sırasında kullanılan malzemelerin yapı denetim firması aracılığıyla laboratuvarlara yaptırdığı deneylerin sonuçları ve bu sonuçların doğruluğu kabul edilmektedir. Maalesef bu sonuçlarda oynamalar yapılmakta ve alınan numunelerin ikinci bir birim tarafından kontrolü yapılamamaktadır.Halen 19 ilde Türkiye Hazır Beton Birliği dahilinde veya haricinde beton firmalarının üretimleri, yapı denetim kuruluşları ve laboratuvarların numune sonuçlarının irdelenmesi incelenmiştir. Duru Bilişim'in hazırladığı data bankasının verileri kullanılarak yapıların imalatındaki kalitenin düzenli ve her aşamada kontrolü sağlanabilmesi üzerine çalışılmıştır.19 ilde dökülen betonlardan alınan numunelerin sonucunda yapı dayanımını etkileyen önemli iki malzemeden beton numunelerinin bir ortamda toplanması ile beton dayanımı ve mevcut ise sapmaları tespit etmek mümkündür.Hazır beton firmalarının üretimi, tüm laboratuvarlarda kırılan numunelerin karşılaştırılması ile kontrol edilebilmektedir. Böylelikle, sistem içerisinde bulunan her birim malzeme kalitesini kontrol edebilecek. Olası bir sorunda müdahale imkânı daha önceden olabilecektir.Yapıların inşaları sırasında kullanılacak malzemelerin kalite kontrolü sağlanmış ve malzeme düzeyinde istenilen dayanıma ulaşılmış olunacaktır. Ancak, yapıların inşasında sadece işçilik faktörü yapının dayanımı etkileyecek bir faktör olacak ve bununda giderilmesinin tek çözümü kalifiye elemanlardan ve kalifiye şantiye şefinden olacaktır.
Özet (Çeviri)
In Turkey, there is a problem about structures. The problem is quality of the using materials and quality of workmanship. This qualities have not obey teh standarts, specifications and computed values in plans. Besides, low of quality at new structures suffers damage because of external forces.This instant construction of new structures, to assign inspection of structure company with a duty. They control quality of materials, quality of workmanship, suitability of project. But concrete companies, laboratories, inspection of structure companies, contractors, users, related ministry and related municipalities have a one common point that inspection of structure companies. While construction of new structures, inspection of structure company have laboratories make test about using materials. They inform related ministry and municipalities about reports of this tests. However, this reports truth accepts. But in Turkey, unfortunately some laboratories make corrections in this reports and this reports don?t compare with another reports.Using of program that prepared by Duru Bilişim, products of structures quality check systematic and every phase of construction. There is a control mechanism between sample that was taken by concrete companies and laboratories. In this way, each unit can control every phase of construction and if there is a problem, any unit notice that problem.Finally, quality control of material that using in construction of structures could obtain. And intended level of quality of materials couls obtain. But there is a another factor that effects quality of structures. This is quality of workmanship. Only solution of this problem is quality of leader of construction site or constructors.