Gazi Üniversitesi Zooloji Müzesi'nde bulunan Cantharidae (Coleoptera) örneklerinin sistematik ve faunistik değerlendirilmesi
The study of the specimens of Cantharidae (Coleoptera) study as systematic and faunistic in Gazi University Zoology Museum
- Tez No: 234041
- Danışmanlar: PROF. DR. METİN AKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Zooloji, Biology, Zoology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Bu çalışmada 2001? 2008 yılları arasında Türkiye'nin çeşitli bölgelerinden toplanan ve Gazi Üniversitesi Zooloji Müzesinde saklanan toplam 1814 cantharid örneğinin 1481'ne dayanmaktadır. Bu örneklerin değerlendirilmesi sonucunda 2 alt familyaya ait 8 cins ve 23 tür tespit edilmiştir. Çalışma sonucunda tespit edilen türlerin tanımları, lokalite bilgileri, Dünya ve Türkiye yayılışları ile teşhis anahtarları, yayılış haritaları ve bütün türlerin dorsal görünüşleri ile erkek genital resimleri verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study based on 1481 among 1814 cantharid specimens which were collected from different parts of Turkey between 2001? 2008 and deposited in Zoological Museum of Gazi University. After the evaluation of these specimens, 23 species belongs to 8 genera within 2 subfamily were determined. As a result of this study, descriptions of species, information about localities, distribution in World and Turkey with identification keys of species and distribution maps for the research area and male genitalia and general apperance pictures of each species are given.