Pretreatment of biocide containing wastewaters by advanced oxidation processes
Biyosit içeren atık suların ileri oksidasyon prosesleri ile ön arıtımı
  1. Tez No: 234070
  2. Yazar: ASU ZİYLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BEYZA ÜSTÜN, PROF. DR. NİLSUN H. İNCE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Çevre Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışma, hexahydrotriazine (HHT) içeren atıksuların arıtımında ultrases ve ultrases banyosunun prob ile sıralı ve çeşitli ileri oksidasyon prosesleri ile eş zamanlı uygulandığı kombinasyonları test ederek en uygun proses ve işletme şartlarının belirlenmesini içermektedir. HHT'nin biyolojik parçalanabilirliğinin artması ve organik madde gideriminde düşük güçteki ultrases banyosunun etkili olmadığı ancak banyonun ultrases probu ile sıralı veya UV/Fenton ile eşzamanlı yürütülen uygulamalarında oldukça etkili olduğu görülmüştür. Bu uygulamalar özellikle biyolojik parçalanabilirliğin arttırılmasında başarılı olmuştur. Sinerjik etki artan kütle transferi ve OH radikallerine bağlıdır.
Özet (Çeviri)
The purpose of the study was to investigate the most suitable process (or processes) and its optimal operating conditions for the pre- or post-treatment of hexahydrotriazine (HHT) containing wastewaters (in an ultrasonic bath operated individually, sequentially (before an ultrasonic probe) or simultaneously with an advanced oxidation process (AOP)). It was found that a low power ultrasonic bath alone was an ineffective method for sufficient degradation of HHT to render biodegradability or organic matter destruction, but its sequential operation with an ultrasonic probe, or simultaneous operation with photo-Fenton process were very effective, particularly for enhancing the biodegradability of the solution. The synergy was the result of increased mass transfer rates and OH radical formation under ultrasonic irradiation.