İstanbul'da binaların su sistemlerinde Legionella cinsi bakterilerin araştırılması
Investigation of bacteria of the genus legionella in building water systems in İstanbul
  1. Tez No: 97946
  2. Yazar: ZUHAL ZEYBEK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AYŞIN ÇOTUK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
ÖZET İstanbul' da Binaların Sn Sistemlerinde Legionella Cinsi Bakterilerin Araştırılması Legionella cinsi bakteriler içinde yer alan özellikle L. pneumophila doğal su kaynaklarında az sayıda bulunur. Bu ortamlardan bina su sistemlerine girer ve zamanla çoğalarak insan sağlığı için büyük tehlikeler oluşturabilir. Bu bağlamda çalışmada binaların su sistemlerinde L. pneumophila1 nın ne derece kolonize olduğunu saptamak üzere, 1995 - 1998 yıllan arasında İstanbul' un farklı semtlerindeki binalardan su örnekleri alınmıştır. Ayrıca L pneumophila' mn, ürediği suyun sıcaklığına, biyosit miktarına, bulunduğu ortamın içerdiği diğer mikroorganizmalara ve su sisteminin yapıldığı malzemeye göre üremesinin ne şekilde etkilendiği araştırılmıştır. Aynı zamanda Legionella9 nın su sisteminin hangi bölgelerinde kolonize olduğu, yıllara ve aylara bağlı olarak üreme durumu araştırılmıştır. nicelenen binaların %41'inde Lejyoner hastalık etkeni bakteri üremiştir. Lejyoner hastalık etkeni bakteri üreyen binaların %95' inin su sisteminde serbest klora rastlanmamıştır. Etken bakterilerin izolasyonunda, hem asit hemde sıcaklık şeklindeki Ön işlemlerin birlikte uygulanmasının gerekli olduğu bulunmuştur. L pneumophila ' nın, binaların sıcak su sisteminde en fazla duş başlıklarında kolonize olduğu saptanmıştır. Bakterinin en çok 28-41 °C sıcaklıklar arasındaki sularda ürediği 0.2 ppm ve daha yukansmdaki klor konsantrasyonunda üreyemediği, sudaki 22 °C de üreyen total canlı aerop bakteriler ile aralarında üreme bakımından anlamlı bir ilişkinin olmadığı, en çok demir içeren su sistemlerinde üreyebildiği saptanmıştır. L. pneumophila olarak tanımı yapılan lejyoner hastalık etkeni bakterilerin %23' ünün serogrupl, %77' sinin serogrup 2-14 olduğu saptanmıştır. Bir binada üreyen L pneumophila serogrup 1' in salgın oluşturduğu tespit edilmiştir. Lejyoner hastalık etkeni bakteri saptanan su sistemlerinin bu bakteriden arındırılması işlemlerinde 21 binanın 15 (%71)' inde başarılı olunmuştur. Bu nedenle, binaların lejyoner hastalık etkeni bakteriler bakımından araştırılması ve kontrolünde yaptırımlara gereksinim bulunmaktadır. rx
Özet (Çeviri)
SUMMARY Investigation of Bacteria of the Genus Legionella in Building Water Systems in İstanbul The members of the genus Legionella especially L pneumophila are present in low concentrations in natural water systems. They enter building water systems via tbewater supply and may be hazardous to human health by proliferating in these systems in time. On the basis of this knowledge, in tins study, buildings in different regions of Istanbul were surveyed between 1995 and 1998 to determine the level of colonization of L. pneumophila in various components of the water distribution systems. The influences of water temperature, the amount of biocides and other bacteria present in water and the materials used to construct water systems on the colonization of Legionella have also been researched. Besides, in which components of water distribution systems Legionella is able to colonize and the relationship between Legionella multiplication within the system and the monthly and annually variations have been investigated. The water systems of 41% of the buildings surveyed were found to be positive for Legionnaires disease causing bacteria. No free chlorine residual was detected in 95% of Legionella-posMvG buildings. It was found that both heat and acid pretreatment must be applied together in the isolation of effective bacteria. In hot water circulating systems of buildings, showerheads were found to be the major sites for growth of I. pneumophila. It has been detected that the bacteria were able to grow in water systems between 28-41 °C and containing iron and unable to multiply at free chlorine residual level of 0.2 ppm or more. No significant relationship between the growth of total viable aerobic bacteria colonizing in water at 22 °C and L pneumophila was found. It has been determined that 23% of the isolated bacteria responsible for the majority of Legionella infections called L. pneumophila were serogroup 1 and 77 % of them were serogroups 2-14. An epidemiologic case has been notified in one of the buildings surveyed in which L pneumophila serogroup 1 was isolated. The cleaning processes of contaminated water systems to eliminate causing Legionnaires' Disease were succesfulin 15 (71%) of the 21 buildings surveyed. Therefore, the buildings must be monitored for the presence of special bacterial species such as causing Legionnaires' Disease and controlled according to the international legislations.