Treatability of dye carriers used in textile industry
Tekstil endüstrisinde kullanılan boya taşıyıcılarının arıtılabilirliği
  1. Tez No: 166455
  2. Yazar: BURCU ÖZERKAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. FATOŞ GERMİRLİ BABUNA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
TEKSTİL ENDÜSTRİSİNDE KULLANILAN BOYA TAŞIYICILARININ ARTITLABİLİRLİĞİ ÖZET Tekstil endüstrisinde boyama ve apreleme işlemlerinde biyositier, kmşıkhk önleyiciler, deterjanlar, boya taşıyıcıları, ıslatıcılar vs. gibi çok sayıda yardımcı kimyasallar kulanılrnaktadır. Bunların arasından boya taşıyıcıları, sentetik elyafin boyanmasında sıklıkla uygulanmaktadır. Boya taşıyıcıları, suyu sevmeyen özellikte dağıtıcı boyaların düşük sıcaklık koşullarında (< 100 °C) kumaşa emiHmini ve yayılımını artırmaktadır. Yünlü elyaf yüksek sıcaklıklarda boyanmaya cteyanmadıgmdan, boya taşıyıcıları yün ve polyester karışımı kumaşların boyanma aşamasında önemlidirler. Boya taşıyıcılarının çoğu insanlar, diğer memeliler ve su ortamında yaşayan organizmalar için zehirlidir. Bunlar düşük seviyede biyolojik aynşabilirlik özelliğie sahiptirler. Bu nedenle boya taşıyıcılarının biyolojik arıtma (tekstil endüstrisi anksulanna uygulanan en yaygın arıtma metodu) üzerindeki davranışlarının belirlenmesi önem kazanmaktadır. Bu araştırmanın amacı, tekstil endüstrisinde kullanılan boya taşıyıcılarının ortama verdikleri kirlilik dü^ylerinin belirlenmesi ve bu maddelerin arralabilMMerinin incelenmesidir. Boya taşıyıcılarının ilave edildiği boya banyolarından elde edilen aüksular üzerinde kimyasal oksidasyon uygulanması önceden yürütülmüş çalışmalarda belirtilmiştir. Fakat istenilen arıtma verimi elde edilememiştir. Bu çalışmada İM farklı yapıdaki boya taşıyıcı formulasyonları (Carrier 1 & Carrier 2) farklı koagülantlar kullanılarak laboratuvar ölçekli koagülasyon-flokülasyon deneylerine tabi tutulmuşlardır. Optimum koagulant dozajları ile birlikte optimum pH değerleri saptanmıştır. Ham boya taşıyıcı formulasyonları ve koagülasyon flokülasyon uygulanan önantılmış boya taşıyıcı formulasyonları üzerinde Phaeodactyimn îricornutum {deniz algi) kullanılarak zehirlilik test edilmiştir. ISO Standardı Su Kalitesi - Aktif Çamur Oksijen Tüketim Engelleme Deneyi belirtilen boya taşıyıcı numuneler üzerinde uygulanmıştır. Bu engelleme deneyinin amacı, önantmamn biyolojik anfalabilirlik üzerindeki etMerinin gösterilmesidir. Antabiliriik çalışmalanyla ilgili sonuçlar, Carrier solüsyonları için demir sülfatiı kimyasal çöknlrmenin Önarıtma için uygun bir metod olduğunu göstermiştir. pH 9'da 750 mg/L ve 550 mg/L demir sülfat dosajının uygulanması, sırasıyla Carrier 1 ve Carrier 2 formulasyonları için optimum arıtmayı vermiştir. Önarrtılrnış Carrier 1 atiksuyunun aktif çamur mikroorganizmalarının aktivitesi üzerinde yavaşlatıcı etkisini engelleme deneyleri gösterrniştir. Diğer taraftan kimyasal olarak önantılmış Carrier 2 atıksuyunun yavaşlatıcı etkisi ham Carrier 2 formulasyonundan daha az olarak gözlernlenmiştir. Zernrlilik testi sonuçlarına göre, Phaeodactylutn tricornutum türü için ham Carrier atiksuları önarrolmış Carrier atıksularmdan daha zehirtidir. vıu
Özet (Çeviri)
TREATABILITY OF DYE CARRIERS USED IN TEXTILE INDUSTRY SUMMARY A lot of auxiliaries such as biocides, crease-proofing agents, surfactants, dye accelerants (carriers), wetting agents etc. are used in dyeing and finishing operations of textile industry. Among them dye carriers are frequently applied in batch dyeing of synthetic fibers. Dye carriers promote the absorption and diffusion of hydrophobic disperse dyestuffs under low-temperature (< 100 °C) conditions. They are important in dyeing blend fibers of wool and polyester, as wool can not withstand dyeing under high temperatures. Most of the dye carriers are toxic to humans, other mammals and aquatic organisms. They have a poorly biodegradable nature. Therefore the deterniination of the reactions of dye carriers on the biological treatment processes (the most common treatment method applicable to textile wastewaters) is important The objective of this research is, to determine the pollutant levels of dye carriers used in textile industry and to evaluate their treatabilities. Previously conducted studies stated that, the chemical oxidation was applied to wastewaters obtained from textile processing dye baths, where dye carriers were added. However, required removal efficiencies have not been obtained, hi this study, two different dye carrier preparations (Carrier 1 & Carrier 2) are subjected to lab scale coagulation- flocculation experiments by the use of different coagulants. Optimum coagulant dosages together with the optimum pH values are assessed. Toxicity is tested using Phaeodactyhan tricorrmtum (marine microalgae) on both raw dye carrier effluents and dye carrier effluents chemically pretreated with the application of coagulafion- flocculation. ISO Standard Water Quality- Test for The Inhibition of Oxygen Consumption by Activated Sludge is applied on the mentioned dye carrier samples. The aim of this inhibition assay is to visualize the effects of pretreatment on biological treatability. The results associated with treatability studies for Carrier solutions showed that chemical precipitation with ferrous sulfate is a suitable method for preliminary treatment The application of 750 mg/L and 550 mg/L ferrous sulfate dosage at pH 9, yielded the optimum treatment for Carrier 1 and Carrier 2 formulations respectively. Inhibition assays indicated that pretreated Carrier 1 effluent has an inhibition effect on activated sludge microorganisms' activity. On the other hand, the inhibition effect of chemically pretreated Carrier 2 effluent is observed to be less than raw Carrier 2 formulation. According to toxicity test results, raw Carrier effluents are more toxic than pretreated Carrier effluents to Phaeodactyium tricorrmtum species. IX