A simple method for small scale wastewater treatment plants for the thickening of sludges: Mesh filter and foam filter
Küçük ölçekli tesislerde çamurların yoğunlaştırılması için basit bir metot: Ağ filtre ve sünger filtre
  1. Tez No: 234075
  2. Yazar: ORHAN GÖKYAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEN ERDİNÇLER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Çevre Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
Atık sulardan kaynaklanan çamurların uzaklaştırılması atıksu mühendisliği sahasının en zor ve en pahalı problemi olmaya devam etmektedir. Atıksu arıtma tesisleri, kullanılan sisteme göre ön çöktürme çamuru, aktif çamur, kimyasal çamur veya anaerobik çamur gibi farklı çamurlar üretmektedir. Bu artık çamurlar, uzaklaştırılmadan önce hacimlerinin azaltılması ve stabilize hale getirilmesi gibi işlemlere tabi tutulmak zorundadırlar. Bunun için genellikle kullanılan yöntemler koşullandırmayla birleştirilmiş yoğunlaştırma ve susuzlaştırmadır.Çamur yoğunlaştırma ve susuzlaştırma ya büyük bir ilk yatırım ya da büyük bir yüzey alan gerektirmektedir. Bundan başka, mekanik ekipmanlar susuzlaştırma işleminden önce polimer takviyesine ihtiyaç duymaktadırlar. Bu polimerler masrafı mekanik yoğunlaştırma ve susuzlaştırmayı ekonomik olmaktan uzaklaştırmaktadır.Küçük ölçekli arıtma tesisleri bir çok ülkede akuatik ortamın korunmasında büyük bir rol oynamaktadır. Genel olarak çamur arıtımı, atıksu arıtımının bir parçası olmasına rağmen küçük ölçekli atıksu arıtma tesisleri için mekanik aletler kullanmak zor ve pahalı bir yoldur. Bu noktaları dikkate alarak, küçük ölçekli arıtma tesisleri için yüksek performanslı ve kullanımı kolay teknolojilere ihtiyaç vardır.Bu çalışmada, ağ filtre ve sünger filtre, genelde kullanılan çamur yoğunlaştırma tankı, hava ile yüzdürme veya santrifüj yerine katı-sıvı ayrımı için kullanılmıştır. Bu sayede, çamurun su muhteviyatını mekanik aletler gibi azaltmak mümkün olmuş ve ayrıca yoğunlaştırma işlemi ekonomik şekilde yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The ultimate disposal of wastewater sludge (biosolids) continues to be one of the most difficult and expensive problems in the field of wastewater engineering. Wastewater treatment plants generate different sludges, like primary settled sludge, waste activated sludge, chemical sludge and anaerobic sludge, according to their operating systems. These excess sludges have to be managed by reducing their volume and stabilizing them before their ultimate disposal. Generally used volume reduction methods are thickening and dewatering that are usually coupled with conditioning. Sludge thickening and dewatering require either a big capital investment or a big surface area. Moreover, most of the mechanical dewatering technologies use polymers to condition the sludge before dewatering. These polymers have high cost rendering the mechanical dewatering uneconomical.Small-scale wastewater treatment facilities play an important role in the aquatic environment in many countries. Although sludge treatment is essential for overall wastewater treatment, it is difficult and non-economical for small-scale treatment plants to use mechanical equipments. Considering these points, there is therefore a need for alternative technologies for high performance and easy to operate small-scale wastewater treatment facilities.In this study, mesh filter and foam filter are used as a liquid-solid separator instead of the conventional equipments like gravity sludge thickener, dissolved air flotation or centrifuge. By this way, it is possible to reduce the water content of the sludge as mechanical devices and make thickening process economically.