Importance of integration of public participation into environmental management
Halkın katılımının çevre yönetimine entegrasyonunun önemi
- Tez No: 234076
- Danışmanlar: PROF. DR. BEYZA ÜSTÜN, PROF. DR. NİLSUN İNCE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Demografi, Çevre Mühendisliği, Demography, Environmental Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Çevre Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Bir havzadaki çevresel şartların iyileştirilmesinde genelde atıksu arıtım teknolojileri ve diğer kirlilik önleme yöntemleri gibi teknik yaklaşımlar kullanılmaktadır. Bununla birlikte, bir su havzasında kirliliğin ortaya çıkışı da önlenmesi de o havzada yaşayan insanların sosyo-ekonomik yapıları ve çevresel farkındalıkları ile yakından ilişkilidir. Bu çalışma, havza nüfusu ve çevresel farkındalığa dayanan sosyal bir yaklaşımı klasik çevre yönetim anlayışına entegre etmek amacıyla gerçekleştirilmiştir.Çalışma alanı olan Küçükçekmece Havzası, içerdiği Küçükçekmece Lagünü ve havzası ve çok çeşitli endemik türleri ile değerli bir doğal sistem alanıdır. Ayrıca, Türkiye nüfusunu temsil edebilir özelliklerde kosmopolit yapıya sahip bir sosyal sistem de havza sınırları içinde yaşamını sürdürmektedir.Çalışmada yöntem olarak ilk önce yüzyüze görüşme ve açık uçlu sorulara dayanan anket yöntemleri denenmiş; bunların ardından kapalı uçlu sorulara dayanan anket yöntemi geliştirilerek kullanılmış ve sonuçları değerlendirilmiştir.Çalışmada yapılan analiz sonuçları göstermiştir ki, havzada yaşayanlar genelde düşük eğitim ve gelir seviyelerine sahip kişilerdir. Bu insanlar için çevre genelde arkadaş ve komşu anlamına gelmektedir. Çevre problemlerinin tanımlanmasında çevre kirliliğinin ve problemlerinin beş duyu ile algılanması önemli bir belirleyicidir. Küçükçekmece Havzası'nda yaşayan halkın çevresel farkındalık seviyesinin en önemli göstergesi sahip oldukları `çevresel tutum'dur. Bunu `sistem bilgisi' ve yerel çevresel bilgi' takip etmektedir. Sistem bilgisi, yerel çevresel bilgi ve çevresel tutum sorularından en yüksek puanı alanların sosyo-ekonomik özellikleri incelendiğinde genel olarak ilkokul mezunu oldukları ve orta yaş grubunda yer aldıkları görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Technical approaches such as wastewater treatment technologies and other pollution prevention methods have generally been considered as the means of improving the environmental conditions in a basin. However, generation and prevention of environmental pollution in a water basin is principally based on socio-economic structures and environmental awareness of the basin population. This study was conducted to integrate a social approach based on basin population and environmental awareness with the classical environmental management approach.The region of study Küçükçekmece, is a precious natural system with the Küçükçekmece Lagoon, its basin and a variety of endemic species. In addition, it is a cosmopolitan social system which is a representative of Turkey?s population suffering heavy pollution due to mismanagement. The method of study was such that preliminary face-to-face interviews and open ended questionnaire were followed by development and evaluation of closed ended questionnaire.Analysis of results showed that the basin generally consisted of people who have low level of education and income. According to these people, environment is mostly defined as `people? such as friends and neighbors. The perception of environmental pollution and problems by five senses was found to be an important factor for the identification of these problems. Within environmental qualifications, `environmental attitude? was the main indicator in the level of environmental awareness of local community in Küçükçekmece. It is followed by `system knowledge? and `indigenous knowledge?. Primary school graduation and middle age are the socio-economic characteristics of the people who have the highest score in system knowledge, indigenous knowledge and environmental attitude questions.