Sayısal görüntü ve sayısal görüntü işlemenin tasarıma etkisi
The effect of digital image and digital image processing in design
  1. Tez No: 234084
  2. Yazar: SERTAÇ KARSAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM H. ATAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Güzel Sanatlar, Science and Technology, Fine Arts
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Ortamında Sanat ve Tasarım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmada sayısal görüntü ve bağlantılı olarak sayısal görüntü işlemenin tasarıma etkisi araştırılmıştır. Tezin birinci bölümünde çalışmanın amacı, kapsamı ve yöntemi, ikinci bölümünde sayısal görüntü ve sayısal görüntü ile ilgili temel kavramlar, sayısal görüntü ile yapılabilecek işlemler, sayısal görüntülerin saklanması ve üçüncü bölümünde sayısal görüntünün tasarım üzerindeki etkisi açıklanmıştır.Sayısal görüntü olarak ele alınan kavram hem sıfırdan sayısal ortamda oluşturulan görüntü hem de örneksel görüntünün çeşitli yöntemlerle sayısal ortama aktarılması ile oluşan görüntüdür. Sayısal görüntü işleme bu konumda devreye girmektedir. Genel kanının aksine sayısal görüntü işleme sadece fotoğrafçılık sektöründe yaygın kullanıma sahip olmayıp mimariden sinemaya, tekstilden haritacılığa kadar tüm alanlarda kullanılmaktadır.Günümüze kadar sayısal görüntü kullanılarak yapılmış örnek görüntüler üzerinden konu ortaya konmuş, teknoloji ve sayısal görüntüler olmadan yapılamayacak eserler incelenmiştir. Bu görüntülerde kullanılan bazı tekniklere ve bu tekniklerin önemine değinilmiştir. Bu tekniklerin kullanımı için hem teknoloji kullanma becerisinin hem de tasarım eğitimi alt yapısının olması gerektiği kanısına varılmıştır.Sonuç olarak tasarım alt yapısı ile birlikte iyi teknoloji kullanımının iyi işler çıkarılmasına olanak sağladığı, bu iki etkenden sadece bir tanesinin yeterli olmadığı gözlenmiştir.Disiplinler arası çalışmanın tasarımda etkin olduğu ve tasarımcının birlikte çalışacağı kişilerin farklı alanlardan seçilmesinin tasarıma yeni boyut katacağı ve bakış açısını değiştireceği düşünülmektedir. Birlikte çalışma sonucu tasarımda karşılaşılan ortak sorunların her defasında çözümlenmesi işlemi de ortadan kaldırılmış olur. Tasarım eğitimi veren okullarda geleneksel tasarım yöntemleri eğitimi ile birlikte yeni tasarım yöntemlerinin anlatılması ve buna bağlı olarak çizim ve tasarım yazılımları eğitiminin verilmesi gereklidir.
Özet (Çeviri)
The principal subject of this study is the digital image and the effect of digital image processing in design. The first chapter describes the scope and method, the second chapter describes the digital image and basic concepts about the digital image and processes which can be made using digital images, the storage of digital images and the third chapter describe and effects of digital image on designs respectively.The concept handled as a digital image is both the image created on a digital media and the transferring of exampling image to digital media using various methods. Digital image processing is discussed in this chapter. Contrary to the common belief, digital image processing is not just a part of photography but a common technique used in various fields such as from architecture to movies and from textile to cartography.The topic is presented over the exampling image using digital imaging to date and some works which could not be made without digital imaging are examined. Some techniques used in these images and the importance of such techniques are emphasized. It is understood that competence in using technology and design training background are both needed for the use of such techniques.Finally, use of advanced technology with a design background allows the creation of good works however either factors are not solely sufficient.Interdisciplinary studies are effective in design and selection of coworkers from various fields will add new dimensions to the design and will change the way we look at the design. The repeatitive issues for solving common problem will be automatically eliminated through the cooperation. In design schools, new design methods should be thought together with traditional design methods as well as with an adequate training of digital drawing, design and image processing.