Küresel kent dinamiğinde kültür-sanat faaliyetlerinin etkisi: İstanbul örneği
The effect of culture & art activities on global city dynamic: Example of Istanbul
- Tez No: 234085
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ARZU KOCABAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 179
Özet
Küreselleşme, birbirine benzeyen, birbirini taklit eden ve küresel pazarda satılabilecek özelliklerini ön plana çıkaran `yarışan kentler'i ortaya çıkarmış, küresel sermayeye eklemlenebilmenin bir yöntemi olarak da kültür, yeni bir boyut kazanarak endüstrileşmiş, kültür de piyasaya sunulan `imaj'lardan biri olarak, kentler için ?kültür endüstrileri? adıyla tanımlanmıştır. İstanbul'da bir yandan büyük kentsel projeler üretilirken bir yandan da kent, kendini diğer kentlerden ayıran tarihsel kimliğini yeniden keşfetmeye başlamıştır. Uluslararası İstanbul Bienali İstanbul'un Küresel ölçekte dünyanın önemli etkinlikleriyle rekabet edebilecek ölçüdeki faaliyeti olarak ortaya konmuş, Kültür ürünlerine bağlı bir biçimde, kentlerin pazarlanmasında kültürel etkinliklerin son yıllardaki artışı kentsel dönüşüm süreçlerinden biri olarak değerlendirilmesi çerçevesinde, İstanbul'da bu tür etkinliklerin yoğunlaştığı mekânlarda meydana gelen dönüşümlerin, bu süreci belirgin bir biçimde yansıttığına dikkat çekilmiştir. Bu tez çalışmasının ana sorunsalı kültür sanat faaliyetlerinin kentler üzerindeki değiştirici ve dönüştürücü etkisinin incelenmesidir.
Özet (Çeviri)
Globalization has brought the ?competing cities? that look like each other, imitate each other and highlight the characteristics of being presented in the global market. Culture as a method of joining the global capital is industrialized by gaining a new dimension and it is also defined as ?culture industries? for the cities, as the ?image? that is presented to the market. In Istanbul which is claimed to be a global city or a world city, important city projects have been produced in one side and on the other side, the city discovers its historical identity that distinguishes itself from other cities. It was stated that International Istanbul Biennale is the activity that can compete with the important activities of the world in the global scale. It was considered that recent increase in cultural activities in presentation of cities related with cultural products is one of the civic transformation processes. The transformation that takes place in the areas of such activities in Istanbul reflects the process. The main problematic of this thesis is to analyse the commutating and transforming effect of cultural and art activities on cities.