Aydınlatma kontrol sistemlerinin hastane örneğinde kullanımı ve yatan hasta kat koridorları için bir aydınlatma sistemi önerisi
The use of the illumination control systems hospital example and a solution proposal for the hospitalized patients floor corridors
  1. Tez No: 234097
  2. Yazar: DAMLA ALTUNCU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BURAK TANSEL
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 191
Özet
Aydınlatma konusu, çevrenin görsel olarak algılanmasında önemlidir. Verilen hizmetin özelliği, mekâna yüklenen fonksiyonlar ve kullanıcıları nedeniyle hastaneler, aydınlatma yönünden diğer yapılardan ayrılırlar. Hastanelerde, aydınlatma sisteminin kullanıcıların ihtiyaçlarına göre tasarlanması gerekmektedir. Bu yönüyle hastane aydınlatması, aydınlatma konusu içinde özel bir alt başlık olarak karşımıza çıkar. Tasarım bakımından başarılı bir aydınlatma sistemi, kullanıcıların psikolojik ve fizyolojik durumlarını etkileyeceği gibi ekonomik bakımdan da yarar sağlayacaktır. Bu noktadan hareketle; aydınlatmanın hastane örneğinde incelenmesi, hastane kullanıcıları bakımından değerlendirilmesi, farklı aydınlatma sistemlerinin karşılaştırılarak ideal bir hastane aydınlatması kontrol siteminin geliştirilmesine, bu çalışmada yer verilmiştir. Ayrıca günümüzün gelişen teknolojisinin sağladığı ürünlerin aydınlatma sistemlerinde kullanımı, bu alanda geliştirilen sistemlerin hastane örneğinde değerlendirmesi yapılmış, kullanıcıların psikolojik ve fizyolojik ihtiyaçlarına cevap verirken, enerji verimliliği esaslarına göre çalışarak aynı zamanda ekonomik yarar da sağlayan bir sistem önerisi getirilmeye çalışılmıştır. Sonuç olarak, halen faal olan ve mevcut aydınlatma sistemi çalışır durumda olan bir hastane seçilmiş, seçilen hastanenin aydınlatma sisteminin olumlu ve olumsuz özellikleri, kullanıcıların aydınlatma sistemini değerlendirmelerine yönelik olarak hazırlanan bir anket çalışmasıyla belirlenmeye çalışılmıştır. Elde edilen veriler doğrultusunda, aydınlatmanın bir düzen dahilinde kontrol edildiği bir sistem, hastane aydınlatmasının özelliklerine göre yeniden düzenlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The illumination subject is important for the visual conception of the environment. The hospitals are distinguished from the other buildings in terms of the illumination for their characteristics of the provided services, their functions imposed on the location and their user properties. In the hospitals, the illumination system should be designed in accordance with the requirements of the patients. With this aspect, the hospital illumination needs to be investigated separately within the illumination topic. An illumination system that is successful in terms of its design will influence the psychological and physiological conditions of the users as well as it will ensure advantages economical wise. From this point of view, the investigation of the hospital illumination example, its assessment from the point of the hospital users, the development of an ideal hospital illumination control system through the comparisons of different illumination systems were covered in this study. In addition, the usage of the products brought in by the enhanced technology of our age in the illumination systems and the assessments of the developed systems in this area in the hospital example were also covered in this study. Finally, we tried on bringing a system proposal ensuring advantages economical wise through operation on the energy efficiency principles while responding to the requirements of the users. Consequently, an operational hospital with the currently active and existing illumination system was selected; the positive and negative characteristics of the selected hospital?s illumination system were intended to be determined through the assessments of the users on the illumination systems via a survey study prepared for this purpose. A system, in which the illumination controlled in an arrangement, was developed for the purposes of allowing the hospital users following the re-arrangement as per the characteristics of a hospital illumination in accordance with the obtained data.