Endüstri ürünleri tasarımında kullanılabilirlik ölçütleri
Usability principles in design of industrial product
- Tez No: 234096
- Danışmanlar: PROF. DR. CEMİL TOKA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Ürünleri Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Endüstri ürünü tasarımı bir ürünün işlevselliği ve bir kullanım eşyası olarak taşıdığı görünüm ile ilgilidir. Günümüzde tasarlanmış birçok ürünle kullanıcıların iletişim ve etkileşim kuramadığı görülmektedir. dolayısıyla ortaya çıkan kullanım problemleri ürünü başarısız kılmaktadır. Kullanılabilirlik kavramı burada belirleyici unsur olarak ortaya çıkar. Bu nedenle bu araştırmada, kullanılabilirlik ölçütlerini ortaya koymakgedeflenmiş; bunun için önce kullanılabilirliğin kavramsal yapısı ve tanımı ortaya konmuş, sonra üç yönlü bir incelemeye gidilmiş, kullanıcı açısından, ürün/tasarım boyutu açısından ve kullanım hedef ve beklentileri açısından kullanılabilirliğe etki eden faktörler araştırılmıştır. Sonuç olarak ortaya çıkan tespitler; genel kullanılabilirlik ölçütleri, işlevsellik-memnuniyet-kullanılabilirlik ilişkisindeki girişik yapı düzeni, farklı kullanım durumlarında farklı kullanılabilirlik ölçütlerinin ortaya çıkması, kullanım öncesi-kullanım sırasında ve kullanım sonrası kullanılabilirlik ölçütleri olarak dört başlık altında oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
Industrial design is concerned with the functionality and appearance of a product as utility item. Users struggle with communicating and interact with a many of the designed products in the market. Arising usability problems renders the design of product unssuccessful. At this point, concept of usability arises as a determining factor. Therefore the aim of this thesis is provide a set of principles for usability. First, conceptual structure of usability were examined from the user, of the product design and of the aims of using. Final determinations were structured under four sections: general usability principles; functionality-satisfaction-usability intricate adjustment; emergence of different principles of usability from different using situations; and principles of usability before the use-during use and after the use of product.