Sürdürülebilir mahalle yenileşmesinde toplum-tabanlı model: Kadıköy-Fikirtepe için bir model önerisi
Community-based approach in sustainable neighbourhood regeneration: A model proposal for Kadikoy-Fikirtepe
  1. Tez No: 234098
  2. Yazar: ZEYNEP AYŞE GÖKŞİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜZİN KONUK, PROF. MİCHAEL GİBSON
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Şehircilik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 299
Özet
Çalışmanın amacı bir toplum-tabanlı mahalle yenileşmesi modeli geliştirmek ve modelin fizibilitesini İstanbul'da uygulayarak değerlendirmektir. Tezde ilk olarak İngiltere, Almanya, Fransa ve Amerika Birleşik Devletleri'ndeki mahalle yenileşme programları deneyimleri incelenmektedir. Bu inceleme toplum-tabanlı mahalle yenileşmesine yönelik stratejik yaklaşım `yukarıdan aşağı'-`tabandan yukarı' genel modelini yaratmak üzere sentezlenen ortak ilkeleri belirlemektedir.Genel modelin uyarlanmasının ve uygulanmasının fizibilitesi ilk etapta modeli analitik bir çerçeve olarak kullanarak İstanbul'da ortaya çıkmakta olan kentsel yenileşme deneyiminin eleştirel bir analizinin yapılması yoluyla değerlendirilmektedir. Bu değerlendirme ortaya çıkmakta olan kentsel yenileşme deneyiminin genel modelin bileşenlerinin bir bölümünü sunduğunu ancak katılımcı mahalle yenileşmesinin geliştirilmesinin önündeki engellerin aşılması için reformların yapılması gerektiğini ortaya koymaktadır. Genel modelin uygulanabilirliğinin değerlendirilmesinin ikinci aşaması modelin Kadıköy-Fikirtepe'de bir pilot proje önerisi biçiminde uygulanmasıdır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to develop a model of community-based neighbourhood regeneration and assess the feasibility of implementing it in Istanbul. The thesis first analyses international experience of neighbourhood regeneration programmes in England, Germany, France and the USA. This identifies common principles which are synthesised to create a generic `top-down ? bottom up? model of a strategic approach to community-based neighbourhood regeneration.The feasibility of adapting and implementing the generic model is first assessed by using it as an analytical framework for a critical review of emerging neighbourhood regeneration experience in Istanbul. This establishes the extent to which emerging urban regeneration experience is providing the components of the model and the reforms needed to remove the constraints on the development of participatory neighbourhood regeneration. The second stage assessment is the application of the generic model in Kadikoy/Fikirtepe, in the form of a proposal for a pilot project.