Mimari mekanın aktarımında algılayıcı hareketinin önemi
Importance of the perceptive movement in the representation of the architectural space
- Tez No: 234099
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SAADET AYTIS
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu çalışmada mimari mekânın aktarım tekniklerini destekleyen hareket faktörünün önemi günümüz teknolojik koşulları ile birlikte ortaya konmuştur. Bu yapılırken öncelikle gerekli tanımlamalar yapılmış, varolan ve tasarlanan mekânın aktarım teknikleri incelenmiş, son olarak da mimari mekânın görsel algısında ve aktarımında hareket faktörünün önemi örneklerle ve yeni teknolojilerle açıklamıştır.Birinci bölümde, konunun amacı, kapsamı ve yöntemi açıklanmış, ikinci bölümde ise ?mimari bütün ve ögeleri?, ?mimari mekân?, ?algı psikolojisi? ve ?görsel algı? gibi gerekli tanımlamalar yapılmıştır. Bu tanımlamalar yapılırken önemli felsefe kuramcıları, mimarlık ve mimarlığa paralel disiplinlerin kuramcılarının düşüncelerinden faydalanılmıştır.Mimari mekânın aktarımı için bir çok teknik kullanılmaktadır. Bunlar genellikle geleneksel ve teknolojik yöntemler biçiminde iki bölümden oluşmaktadır. Üçüncü bölümde, öncelikle mimari mekânın aktarım tekniklerinin tarihi süreçteki durumu incelenmiştir. Bu çalışmada mimari mekânın aktarımında algılayıcı hareketinin önemini anlatabilmek için aktarım teknikleri, varolan mekânın aktarım teknikleri ve tasarlanan mekânın aktarım teknikleri olarak iki sınıfa ayrılmıştır. Varolan mekânın aktarımı çizim (eskiz, perspektif, rölöve), maket, fotoğraf, bilgisayar teknolojisi ve sinema-video; tasarlanan mekânın aktarımı ise çizim (eskiz, teknik resim, perspektif), maket, bilgisayar teknolojisi başlıklarında incelenmiştir.Dördüncü bölümde mimari mekânın görsel algısında algılayıcı hareketinin önemi belirtilmiştir. Mekânın görsel algısına hareketin etkileri konusuna girmeden önce mimari mekânın görsel algısı, görsel algıyı etkileyen faktörler ve uyarım etkenleri ele alınmıştır. Bu bölümde hareket faktörünün etkili olduğu mimari mekân tasarımlarından örnekler verilmiş ve mekân aktarımında nasıl kullanıldığı araştırılmıştır. Son olarak da mimari mekânın aktarımında algılayıcı hareketinin bilgisayar teknolojileri desteği ile nasıl gerçekleştirilebileceği gösterilmiştir.Sonuç olarak bu çalışma ile mimari mekânın aktarımında hareket eden insanın algısının önemini ortaya çıkmakta ve bilgisayar teknolojileri ile de algılayanın bu hareketinin gerçekleştirilebileceği görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The importance of the movement factor which supports the representation techniques of the architectural space is put forward together with the technological conditions of today in this study. While doing this, first of all the necessary definitions are made, the representation techniques of both present and planned space are properly examined and finally the importance of the movement factor in the visual perception and representation of the architectural space is explained by means of the examples and new technologies.In the first chapter, the purpose, coverage and method of the subject are explained, and in the second chapter, the necessary definitions are made such as the ?architectural whole and its elements, ?architectural space?, ?perception psychology? and ?visual perception?. In doing such definitions, it is benefited from the opinions of the important philosophy theorists, theorists of the architecture and the disciplines which are line with the architecture as well.A lot of techniques are being used for the representation of the architectural space. These are composed of two chapters as the traditional and technological methods in general. In the third chapter, first of all the situation of the representation techniques of the architectural space in the historical process is examined. In this study, the representation techniques are separated into two classes as the representation techniques of the present space and the representation techniques of the planned space in order to explain the importance of the perceptive movement in the representation of the architectural space. The representation of the present space is examined with the titles of drawing (sketch, perspective, building survey), model, photograph, computer technology and cinema-video; and the representation of the planned space is examined with the titles of drawing (sketch, perspective, building survey), model and computer technology.In the fourth chapter, the importance of the perceptive movements in the visual perception of the architectural space is specified. Before mentioning the influences of the movement on the visual perception of the space, the visual perception of the space, the factors which influence the visual perception and the stimulation factors are taken up. In this chapter, the examples are given from the architectural space designs in which the factor of movement is effective and it is researched how it is used in the representation of the space. Finally, it is demonstrated how the perception movement could be realized with the support of the computer technologies in the representation of the architectural space.As a result, the importance of the moving human perception in the representation of the architectural space is put forward with this study, and it is seen that this movement of the perceiver could be realized also by means of the computer technologies.