2000-2010 yılları arasında mekan ve mobilya tasarımında belirleyici bir etken olarak toplumsal eğilimler 'trend' kavramı
The social effects? the way their meant and the effects of the interior and furniture design between the years 2000-2010
  1. Tez No: 234105
  2. Yazar: GÖKÇE AFŞAR UYANIK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SENEM ONUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 337
Özet
10 yılık tarihsel süreç içerisinde oluşan toplumsal tepkilerin kendilerini ifade etme biçimleri ve tasarımdaki etkileri araştırılmıştır. toplumsal eğilimler sonucunda ortaya çıkan, trend kavramının genel olarak içeriği tanımlanmıştır. Etimolojik anlamları, ortaya çıkış nedenleri, kullanımı ve kullanım alanlarına değinilmiştir. Trendlerin belirlenme ve isimlendirilme metotları ele alınmış, oluşum evrelerinde ortaya çıkan; ?kavramlar açıklanmış ve ?anti-trend? yaklaşımlar değerlendirilmiştir. SAĞLIKLI YAŞAM, TEKNOLOJİ, LÜKS YAŞAM ve KADINSILAŞMA TRENDLERİ olarak dört ana başlıkta, oluşum merkezlerinde ne şekillerde oluştuğu incelenerek ve etkileşimleri ortaya konularak incelenmiştir. Ayrıca son on yılın yükselen bu dört trendi, trend ve tasarım arasındaki bağlantılarla irdelenerek değişen, yaşam sitilleri, değişen tarzlar ve mobilya tasarımındaki etkileriyle ele alınmıştır. 2010- 2020 yılları ararsında öngörülen büyük değişimlerle, yeni yaklaşımlar ve tahmin edilen yeni trendler; ?INVINCIBLE? (yenilmezlik), ?NICE? (Hoş), ?FUTURE IMPERFECT? (Asla Tamamlanmayacak Olan) kısaca tanımlanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The social effects? the way their meant and the effects of the design has been investigated in 10 years time(2000-2010). The outcome of the social approaches the concept of the trend has been identified. The outcoming reasons, use and its areas have been mentioned. The methods of identification and naming of Trends have been mentioned. The formation of the trends in terms, new concepts have been identified and approach like ?anti-trend? have been explained. The trends have been discussed under the sub topics such as healthy living, technology, luxury living and feminine lifestyle. The trends have been investigated the way they come in our lives and relationship between trend and design have also been investigated in conjunction with their effectiveness. General rising trend effects have been researched in relation with the styles, changing life styles and furniture design, in last ten years. The biggest changes, new approaches and forecasted trends in the near future of 2010-2020 such as Invincible, Nice and Future imperfect have been defined.