Tarihi perspektif içinde 'ev' kavramı
Concept of 'home' through historical perspective
- Tez No: 234104
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SAADET AYTIS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Mimarlık, İç Mimari ve Dekorasyon, Fine Arts, Architecture, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 280
Özet
Bu çalışmada, geçmişten günümüze `ev' kavramı irdelenmektedir. Tarih öncesi çağlardan bu yana evin anlamı ve `ev' olgusunun insan için ne ifade ettiği sorgulanmaktadır.Çalışmada ev kavramı tarih öncesi çağlardan günümüze değin incelenirken evin içerdiği anlamlar da araştırılmıştır. `Ev' kavramını geniş bir yelpazede değerlendirebilmek için evin mimari özellikleri ve gelişim süreçleri ile birlikte insan üzerindeki sosyolojik, psikolojik ve felsefi etkileri incelenmiştir.Ev konsepti geçmişten günümüze gelişimi sorgulanırken, insan topluluklarının inançları ve geçmişten günümüze inanılan dinlerin insan yaşam mekânları üzerindeki etkileri de araştırılmıştır.Günümüzde yapılan evlerin odalarına verilen farklı fonksiyonların tarihi gelişimi incelenirken, ev iç mekân tasarımında geçmişten günümüze insan beklentileri araştırılmıştır. Sosyal, psikolojik ihtiyaçlar ve teknolojik gelişmeler doğrultusunda ev iç mekân tasarımının gelişimi bu araştırma içinde irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The consept of `home?, from past till now, has been explicated in this study. It is questioned that the meaning of `home?, and what it has expressed to human beings since the prehistorical times.In the work, while analysing the consept of `home?, since the prehistoric era till today, it also has been questioned as what it includes in. To evaluate this consept in a wide spectrum, architectural specialities and development processes of `home? together with the sociologic, psychologic and philosophic affects on human beings have been analyzed thoroughly.Questioning the development of this consept, the affects of the beliefs of the people, and the religions to have been believed throughout the history, on the living environment, have also been explored.While examining the historical development of the different functions given to rooms of today?s homes, people?s expectations about interior architecture of homes through history has also been studied. The developments of house interior architecture has been explicated along with the social, and psychological needs and technological developments, in this research.