Kozağaç yaylasının floristik yapısı
The floristic structure of Kozağaç highplateau
- Tez No: 234135
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE EVEREST
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Botanik, Biology, Botany
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Türkiye Florası'nda Davis'in kareleme sistemine göre C4 karesinde yer alan Kozağaç (Mersin: Bozyazı) yaylasının florası 2006?2007 yılları arasında araştırılmıştır. Alan, Akdeniz Floristik bölgesi içerisinde olup, Akdeniz iklimi etkisi altındadır. Kozağaç yaylasında Cedrus libani A.Rich ormanları hakimken bazı bölgelerde Juniperus excelsa Bieb. , Juniperus oxycedrus L. subsp. oxycedrus, Juniperus drupacea Lab. ve Pinus nigra Arn. subsp. pallasiana (Lamb.) Holmboe bulunmaktadır.Araştırma alanından toplanan bitki örnekleri 60 familya ve 180 cinse ait toplam 283 taksonda toplanmış olup, 189 tür, 66 alttür ve 28 varyete belirlenmiştir ve 38' i endemiktir (% 13.43). Bu taksonların floristik bölgelere göre dağılımına göre; % 32.51 Akdeniz, % 10.60 İran-Turan, % 4.95 Avrupa-Sibirya, % 51.94 bilinmeyen veya geniş yayılışlıdır.
Özet (Çeviri)
In this study the flora of Kozağaç (Mersin: Bozyazı) high plateau has been researched between 2006?2007. The research area is included in C4 square according to the Davis?s grid sistem in Turkey?s flora. It is located in Mediterranean florist region. It is under the influence of Mediterranean climate. In Kozağaç high plateau Cedrus libani A.Rich forest dominate in some regions there are Juniperus excelsa Bieb., Juniperus oxycedrus L. subsp. oxycedrus, Juniperus drupacea Lab. and Pinus nigra Arn. subsp. pallasiana (Lamb.) Holmboe.The plant species collected from the research area are 60 families and 180 genera, total 283 taxa, 189 species, 66 subspecies, 28 varieties are identified and 38 of it is endemic (% 13.43). The distribution of the taxa according to the phytogeographical regions; % 32.51 are Mediterranean elements, % 10.60 are Irano-Turanian elements, % 4.95 are Euro-Siberian elements, % 51.94 are unknowns or widespread.