Nasreddin Hoca fkralarının metaforik analizi ve bir proje önerisi: Konya ili, Akşehir ilçesi, Kozağaç köyü Kültür Müzesi
Metaphoric analysis of Nasreddin hodja anecdots, and a proposal of architectural project: The culture museum of Nasreddin Hodja in Kozağaç Village, Akşehir Town, Konya
- Tez No: 561923
- Danışmanlar: PROF. AYSUN ÖZKÖSE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
Bu tezde dünya kültürel mirasının önemli bir parçası olan Nasreddin Hoca ve fıkralarının sürdürülebilirliğini sağlamak ve tanıtımına katkıda bulunmak amacıyla, Hoca'nın yaşadığı varsayılan Akşehir ilçesi, Kozağaç köyünde bir kültür müzesi mimari projesi önerilmektedir. Öneri müzede, proje alanında mevcut bulunan atıl durumdaki Kozağaç Hamamı ve geleneksel konut, işlevlendirilerek tasarıma dahil edilmiştir. Bu amaçla, bu iki yapının belgelemesi ve rölöve çizimleri yapılmış ve restitüsyon projesi temel alınarak, müze olarak restorasyonu önerilmiştir. Esin kaynağı, sanatın bütün dallarında olduğu gibi mimarlıkta da önemlidir ve ilham alınan soyut ya da somut bir imgenin gerekliliği tarih öncesi devirlerden günümüze kadar yerini korumuştur. Metafor ve analoji kavramları mimari tasarımlarda yaygın bir şekilde kullanılagelmektedir. Sözlü ve yazılı edebiyatımızda önemli bir yeri olan Nasreddin Hoca fıkralarının, Nasreddin Hoca Kültür Müzesi tasarımında metafor olarak kullanılması irdelenmiştir. Tez kapsamında Nasreddin Hoca fıkralarından yapılan analiz ve anket çalışması sonucunda ortaya çıkan kavramların, tasarımda çıkış noktası olarak kullanıldığı bir mimari tasarım projesi, bu tezin ana konusunu oluşturmuştur. Anahtar Sözcükler : Konya, Akşehir, Nasreddin Hoca, Nasreddin Hoca fıkraları, Kozağaç Hamamı, metafor, analoji, kavramsal analiz, kültür müzesi.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a cultural museum architectural project is proposed in Kozağaç village of Akşehir, which is assumed to be the place where Hodja lives, in order to contribute to the sustainability of Nasreddin Hodja and his anecdotes, which are an important part of the world cultural heritage. Historical Kozağaç Hammam and traditional house buildings in the area, have been added to the design. For this purpose, these two buildings were made measured drawing and their restoration was proposed as a museum based on the restitution project. Inspiration is important in architecture as well as in all other branches of art and the necessity of an abstract or concrete image that has been inspired has preserved its place from prehistoric times to the present day. The concepts of metaphor and analogy are widely used in architectural designs. So, Nasreddin Hodja Anecdots, which have an important place in oral and written literatüre in Anatolia, is used as a metaphor in the design of Nasreddin Hodja Culture Museum. The main subject of this thesis is an architectural design project in which the concepts emerged as a result of the analysis and questionnaire made by Nasreddin Hodja anecdotes are used as starting points in design. Key Words : Konya, Akşehir, Nasreddin Hodja, Nasreddin Hodja jokes, Kozağaç Hammam, metaphor, anology, conceptual analysis, cultural museum.