Fosfat ve sitrat ligandlarının kadmiyumun tarım topraklarına adsorpsiyonuna ve taşınımına etkilerinin araştırılması
The role of phosphate and citrate ligands on cadmium adsorption and transport in agricultural soils
- Tez No: 234136
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÇETİN KANTAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Hem organik hem de inorganik iyonlar metallerin toprak kolonundan aşağı sızarak yeraltısuyuna karışmasına neden olmaktadırlar. Bu tezde değişken kimyasal koşullar altında (pH, CdT) sitrat ve fosfat ligandlarının kadmiyumun tarım topraklarına adsorpsiyon ve taşınımına etkileri araştırıldı. Bu amaçla kesikli adsorpsiyon ve kolon deneyleri yapıldı.Kesikli adsorpsiyon deneyleri sitrat ligandının alkali koşullar altında (pH >5) kadmiyum adsorpsiyonunu azalttığını göstermektedir. Diğer taraftan fosfat ligandı ise kadmiyum adsorpsiyonunda fazla etkili olmamaktadır.pH 7,92'de yapılan kolon deneyleri ise sitratın kadmiyum taşınımını iki şekilde etkilediği göstermiştir. Sitrat hem kadmiyum ile çok kuvvetli kompleksler oluşturmakta hem de toprakta bulunan inorganik-organik kolloidleri hareketlendirerek kadmiyum taşınımını artırmaktadır.
Özet (Çeviri)
Organic and inorganic acids may cause metal ions to migrate downward through the soil column into groundwater. In this study, laboratory batch sorption and column experiments were performed to investigate the role of citrate and phosphate ligands on the sorption and transport of cadmium in heteregenous agricultural soils. Batch experiments show that while citrate significantly affects Cd sorption to soils, phosphate has no or little impact on Cd sorption behavior. The addition of increasing concentration of citrate to batch systems led to a decrease in Cd sorption under alkaline pH conditions.Column experiments performed at pH 7.92 show that Cd transport through columns packed with soil is enhanced in the presence of citrate due to: 1) strong complexation of Cd with citrate, and 2) enhanced mobilization of colloids with citrate.