Elmalarda (Malus x domestica Borkh) meyve tutumu, meyve kalitesi ve çiçek tomurcuğu farklılaşması üzerine yeni çiçek seyrelticilerinin etkileri
Effects of new blossom thinners on fruit set, fruit quality and flower bud differentiation in apples (Malus x domestica Borkh)
  1. Tez No: 234150
  2. Yazar: EMEL KAÇAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA KOYUNCU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu çalışma, elle meyve seyreltme uygulamasına alternatif oluşturmak amacıyla, çiçek seyrelticilerinden amonyum tiyosülfat (ATS) ve Dormeksin (hidrojen siyanamid) bazı meyve özellikleri, verim ve çiçek tomurcuğu oluşumu üzerine etkilerinin belirlenmesi için, 2006-2008 yılları arasında yürütülmüştür. M9 anacına aşılı 6 yaşlı `Jerseymac' ve `Jonagold' elma çeşitlerinde ATS (%1, %2, %3) ve Dormeks (%0.25, %0.50, %0.75) uygulamaları tam çiçeklenme döneminde, elle meyve seyreltme uygulaması ise haziran dökümünden sonra yapılmıştır. Uygulamaların etkileri ve tekrarlanabilirlikleri çeşitlere ve yıllara göre ayrı ayrı değerlendirilmiştir.`Jerseymac' çeşidinde %0.50 Dormeks uygulaması, meyve eni ve meyve ağırlığı gibi önemli kalite bileşenlerini artıran en etkili uygulama olurken, haziran dökümünden sonra yapılan elle seyreltme uygulaması da benzer sonuçlar vermiştir. `Jonagold' çeşidi ise seyreltme uygulamalarına kararsız tepkiler göstermiş ve uygulamalar meyve kalite özelliklerini etkilememiştir.Üç deneme yılı boyunca yapılan gözlemlerde `Jerseymac' çeşidinin düzenli ürün verdiği, `Jonagold' çeşidinin ise periyodisite eğilimi gösterdiği belirlenmiştir. Seyreltme uygulamaları `Jonagold' çeşidinde periyodisite şiddetini azaltmada etkili olmamışlardır.Eğirdir ekolojisinde, her iki çeşidin çiçek tomurcuklarında morfolojik ayrım döneminin tam çiçeklenmeden yaklaşık 50-60 gün sonra meydana geldiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study has been carried out to create alternatives for hand fruit thinning between the years 2006 and 2008. This reason, the effect of flower thinning agents as ATS (1%, 2%, 3%) and Dormex (0.25%, 0.50%, 0.75%) on some fruit characteristics, yield and flower bud formation were evaluated. Chemical thinning treatments were applied at full bloom, and also hand fruit thinning was done after June drop in six years old apple trees of `Jerseymac? and `Jonagold? grafted on M9 apple rootstock. Effects of treatments and repeatability as per varieties and years were evaluated separately.%0.50 dormex was the most effective application which increased significant quality components such as fruit diameter and fruit weight in `Jerseymac? apple variety. Furthermore hand fruit thinning was done after june drop gave similar results. `Jonagold? variety is unstable thinning respond to applications and it did not affect fruit quality characteristics.The observations done during three years showed that `Jerseymac? variety gave regular crop but `Jonagold? has tend to biennial bearing. Thinning applications for `Jonagold? variety was not effective in reducing biennial bearing severity.In both varieties flower bud initiation has been occurred approximately in 50-60 days after full bloom in Eğirdir ecological conditions.