Yarı iletken malzemeler için termokapiler konveksiyon üzerine deneysel bir çalışma
An experimental study on the thermocapillary convection for semi-conductor materials
- Tez No: 234149
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RAMAZAN SELVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Makine Mühendisliği, Science and Technology, Mechanical Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu tezde; yüksek Prandtl sayısına ve 5 cSt' luk viskoziteye sahip olan bir akışkanın farklı yerçekimi vektörleri ve farklı soğuk duvar sıcaklıkları altındayken, serbest yüzeyinin tam ortasından geçen ve serbest yüzeyi boyunca temas eden yuvarlak profilli ince bakır bir tel yardımıyla ısıtılmasıyla oluşan yüzey gerilim konveksiyon hareketleri nümerik ve deneysel olarak incelenmiştir.Tez çalışmasının nümerik kısmında, farklı yerçekimi vektörleri altında dikdörtgenler prizması içerisinde kararlı halde hareket eden akışkanın yüzey gerilim konveksiyon hareketleri ve batmazlık hareketleri ile birlikte hız, sıcaklık ve akım hatları Fluent programı kullanılarak akışkan-sıvı arakesit yüzeyinin adyabatik olduğu durum için araştırılmıştır. Bu akışlarda düşük yerçekimi vektörü şartlarında doğal konveksiyon olmadan gerçekleşen ısı transfer parametrelerinin normal yerçekimi vektörü altındakilere göre çok daha farklı oldukları gözlemlenmiştir. Böylece yerçekimi vektörünün, kararlı yüzey gerilim konveksiyon hareketini önemli derecede etkilediği ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, surface tension driven convection flow of a high Prandtl number and 5 cSt kinematic viscosity fluid in rectangular container with differentially heated from a thin wire placed along the fluid free surface configuration has been studied numerically and experimentally under various cold wall temperature and various gravity levels.In my numerical study, Velocity, temperature profiles and streamlines of steady state combined surface tension driven convection flow and buoyancy flow of rectangular container is investigated under various gravity levels and adiabatic liquid ? air free surface by fluent CFD program. In this fluid heat transfer parameters under microgravity ( ? g) conditions become much different from those of normal gravity mainly due to absence of natural convection. Therefore, emphasis is placed on the influence of gravity on the steady surface tension driven convection flows.