Bazı amfoter grubu hedef çekirdeklerin proton giriş reaksiyonlarında üretilen nötronların reaksiyon tesir kesitlerinin ve yayınlanma spektrumlarının incelenmesi
Investigation of the reaction cross-sections and the neutron emission spectra of the neutrons produced in proton induced reactions of some amphoter group target nuclei
- Tez No: 234168
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDULLAH KAPLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Nükleer Mühendislik, Nuclear Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Günümüzde deneysel çalışmalara teorik çalışmaların da katkısı ile bilim hızla ilerlemektedir. Ayrıca, teorik çalışmaların deneysel çalışmalarla birebir uyum sağlaması bu çalışmaların hızla gelişmesinde önemli olmuştur. Bu çalışmada, denge ve denge-öncesi nükleer modeller kullanılarak, proton hızlandırıcıları vasıtası ile belli bir enerji seviyesine kadar hızlandırılan proton demetleri bazı hedef amfoter grubu elementlerine gönderilerek, nükleer reaksiyon sonrasında çıkacak nötronların kinetik enerji dağılımına ait tesir kesitleri ve nötron yayınlanma spektrumları incelenmiştir. Denge-öncesi reaksiyonlar için Hibrid, Geometri Bağımlı Hibrid, Full Exciton ve Cascade Exciton Model kullanılırken; denge reaksiyonları için ise, Weisskopf-Ewing modeli kullanılmıştır. Daha sonra, teorik hesaplamalar ile literatürden alınan deneysel değerler karşılaştırılmış ve sonuçları tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, science improves rapidly owing to the fact that theoretical studies contribute to experiment studies. In addition, theoretical studies show to have a good agreement with the experimental studies and so there is an increase on theoretical studies coming into prominence. In this study, cross sections belonging to kinetic energy distribution of neutrons and emission spectra of proton induced reaction were examined via proton beams, which are accelerated by means of proton accelerators to a determent energy level, are sent towards some target amphoteric group elements by using equilibrium and pre-equilibrium nuclear models. Whereas Hibrid, Geometry Depended Hibrid, Full Exciton and Cascade Exciton Model were used for pre- equilibrium reaction, Weisskopf-Ewing model was used for equilibrium reaction. After that, calculated data of these models were compared with experimental values taken from literature and discussed on the results.