Dejenere helisler üzerine
On degenerate helices
- Tez No: 234167
- Danışmanlar: PROF. DR. A. CEYLAN ÇÖKEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Birinci bölümde konunun fizikle olan ilgisi hakkında genel bilgi verilmiştir.İkinci bölümde, simetrik bilineer formlar ve yarı-Riemann manifoldlar ile ilgili temel tanım ve teoremler verilmiştir.Üçüncü bölümde, Lorentz manifoldlarındaki s-dejenere eğriler için Frenet çatısı ve Cartan çatısı elde edilmiştir. Daha sonra ise s-dejenere eğriler için varlık ve teklik teoremleri ele alınmıştır.Dördüncü bölümde, R?? Minkowski uzayındaki s-dejenere eğriler için Cartan çatısının varlığı ve tekliği ifade edilerek, R?? Minkowski uzayındaki 2-dejenere helis denklemleri incelenmiştir.Beşinci ve son bölümde ise, R?? Minkowski uzayındaki 2-dejenere ve 3-dejenere helis denklemleri elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of five chapters.In the first chapter, it was given general information about the subject's relations with physics.In the second chapter, some fundamental definitions and theorems about symmetric bilinear forms and Semi-Riemannian manifolds are given.In the third chapter, it is obtained that Frenet frame and Cartan frame of s-degenerate curves in Lorentzian manifolds. Then existence and uniqueness theorems for s-degenerate curves are examined.In the fourth chapter, by expressing the existence and uniqueness of Cartan frames for s-degenerate curves in R?? Minkowski spaces, the equation of 2-degenerate helices are examined.In the fifth and the last chapter, it is obtained that the equation of 2-degenerate and 3-degenerate helices in R?? Minkowski space.