Hemşire çizelgeleme problemlerinin genetik algoritma ile çözümü
Genetic algorithms for nurse scheduling problems
- Tez No: 234170
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET UZUNKAVAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Teknik Eğitim, Technical Education
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik-Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Hemşire çizelgeleme problemleri, belirli kısıtlar altında vardiyaların (gece vardiyası, gündüz vardiyası, tatil vs.) aylık olarak hemşirelere nasıl dağıtılacağı sorusu ile ilgilenir. Hastanelerde hemşirelere verilen çalışma saatleri genellikle yine bu işten sorumlu hemşireler tarafından ayarlanmaktadır. Bu tez çalışmasında, belli hastaneler bünyesinde çizelgelemeyi hazırlayan hemşirelerle görüşülerek ve bu konu üzerinde daha önceden hazırlanmış çalışmalar incelenerek problemimize uygun kısıtlar belirlenmiş ve bu kısıtlar göz önünde bulundurularak vardiyalı sistemle çalışan söz konusu hastanelerin nöbet çizelgelemelerini hesaplamak için bir program hazırlanmıştır. Bu program C# programlama dilinde Genetik Algoritma kullanılarak geliştirilmiştir ve kullanıcı etkileşimli bir arayüze sahiptir. Giriş verileri ile çıkış raporları için bu arayüz kullanılabilir. Çalışmalar sonucunda geliştirilen algoritma ile uygun aylık hemşire çizelgesinin hazırlanabileceği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Nurse scheduling problems ask for a distribution of shifts (night shift, day shift, vacation etc.) to a set of given nurse under some certain constraints. Working hours assigned to the nurses are also generally arranged by a few nurses who are responsible to do so. In this thesis, we have interviewed nurses in certain hospitals who prepare such schedulings and having reviewed the previous work done, we have defined a set of constraints specific to our problem. Having these constraints, we have written a program which computes schedulings for these hospitals. The program was written with the C# programming language using a Genetic Algorithm and it has an interactive interface. The interface can be used for the input data and output results. As a result of our work, we have seen that the developed algorithm can produce a suitable monthly scheduling.