Hasat öncesi bazı büyüme düzenleyici madde (BBDM) uygulamalarının 'Akça' ve 'B. P. Morettini' armutlarında (Pyrus communis L.) meyve kalitesi üzerine etkileri
Effects of pre-harvest plant growth regulator (PGR) applications on fruit quality of 'Akça' and 'B. P. Morettini' pears (Pyrus communis L.)
  1. Tez No: 234178
  2. Yazar: MUSTAFA PEKTAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. FATİH ALİ CANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu çalışma hasat öncesi Benziladenin (BA), Benziladenin ile birlikte Gibberellik Asit (GA) uygulamalarının `Akça' ve `B. P. Morettini' armutlarında (Pyrus communis L.) meyve büyüklüğü ve kalitesi üzerine etkilerini değerlendirmek üzere yapılmıştır. Meyveler tam olgunlukta hasat edilmiş ve meyve boyutu (meyve çapı, meyve uzunluğu ve meyve ağırlığı), meyve sertliği, meyve sap uzunluğu, pH, titre edilebilir asitlik, suda çözünebilir kuru madde (SÇKM) ve meyve rengi yönünden değerlendirilmiştir.BA ve BA + GA4+7 uygulamalarının `Akça' çeşidinde meyve ağırlık artışına etkisi önemli bulunmuştur. En yüksek meyve ağırlığı 50 ppm BA uygulamasından elde edilmiştir. Bitki büyümeyi düzenleyici madde (BBDM) uygulamaları `Akça' armut çeşidinde meyve sap uzunluğu, suda çözünebilir kuru madde miktarı ve asitlik üzerine önemli etki yapmıştır. En yüksek meyve sap uzunluk değeri 12,5 ppm BA+GA4+7 uygulamasından elde edilmiştir. En düşük suda çözünebilir kuru madde miktarı 50 ppm BA uygulamasından elde edilmiştir. En yüksek titre edilebilir asitliği ve en yüksek meyve sap uzunluğu 12,5 ppm BA+GA4+7 uygulamasından elde edilmiştir. Yapılan uygulamalar arasında meyve pH değeri bakımından istatistiki olarak önemli bir fark bulunmamıştır.BA ve BA+GA4+7 uygulamalarının `B. P. Morettini' çeşidinde meyve büyüklüğüne önemli etkisi olmamıştır. Bu sonuç, muhtemelen uygulanan BBDM konsantrasyonunun ikiye bölünerek, iki farklı zamanda uygulanmış olmasından kaynaklanmaktadır. `B. P. Morettini' armut çeşidinde BBDM uygulamaları meyve sertliği, meyve sap uzunluğu, SÇKM, pH ve titre edilebilir asitliğe etkisi istatistiki olarak önemlidir. En yüksek meyve sap uzunluğu 25 ppm BA + GA4+7 uygulamasından elde edilmiştir. Kontrole göre 150 ppm BA uygulamasından daha yüksek meyve sertliği elde edilmiştir. 150 ppm BA uygulaması en yüksek pH değerini vermiştir. En düşük titre edilebilir asitlik değeri BA 150 ppm uygulamasıyla oluşmuştur. Yapılan BBDM uygulamaları arasında meyve eni ve meyve boy/en oranı bakımından istatistiki bir fark bulunamamıştır.`Akça' da 50 ppm BA ve `B. P. Morettini' de 150 ppm BA uygulamalarıyla elde edilen meyvelerin parlaklığı (L*), canlılığı (C) ve sarı rengiyle (Hueo) ideal meyve renk ve görünüşüne yaklaştığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to evaluate the effects of pre-harvest Benzyladenine (BA) or Benzyladenine plus gibberellic acid (GA) application on fruit size and quality of `Akça? and `B.P. Morettini? pears (Pyrus communis L.). Mature pear fruit were harvested at their maturity and evaluated right after harvest in terms of size (fruit diameter, length and weight), firmness, pedicel length, color, pH, titretable acidity and soluble solids content (SSC).BA and BA + GA4+7 applications significantly increased fruit weight in `Akca?. The highest fruit weight was obtained from 50 ppm BA application. The effects of applied PGRs on pedicel length, SSC and acidity were significant in `Akca?. The highest pedicel length was obtained from 12.5 ppm BA + GA4+7 applications. The lowest SSC was obtained from 50 ppm BA application. The highest titretable acidity and the longest pedicel length values were obtained from 12.5 ppm BA + GA4+7 applications. There were no significant differences among the treatments with regard to fruit pH.BA and BA + GA4+7 applications did not caused any significant enlargement in fruit size of `B.P. Morettini? cultivar. This result is caused most probably due to fact that the total concentration of PGRs were divided in two equal parts and applied in two different times. The effects of PGRs on fruit firmness, pedicel length, SSC, pH and acidity were significant in `B.P. Morettini? cultivar. The highest pedicel length was obtained from 25 ppm BA + GA4+7 applications. Fruit treated with 150 ppm BA had significantly higher fruit firmness than the control. The highest pH value was obtained from 150 ppm BA application. The lowest titretable acidity was obtained from BA 150 ppm application. There were no significant differences among the treatments with regard to fruit diameter and fruit length/ fruit width ratio. In `Akça? 50 ppm BA and in `B. P. Morettini? 150 ppm BA applications yielded such L*, C and Hueo values that were very close to the values expected from an ideal pear fruit.